Pregled bibliografske jedinice broj: 441948
Kvaliteta života ovisna o oralnom zdravlju kod pacijenata s novim potpunim protezama
Kvaliteta života ovisna o oralnom zdravlju kod pacijenata s novim potpunim protezama // Acta stomatologica Croatica, 43 (2009), 4; 279-289 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 441948 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvaliteta života ovisna o oralnom zdravlju kod pacijenata s novim potpunim protezama
(Oral Health Related Quality of Life in Patients With New Conventional Complete Dentures)
Autori
Petričević, Nikola ; Rener-Sitar, Ksenija
Izvornik
Acta stomatologica Croatica (0001-7019) 43
(2009), 4;
279-289
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kvaliteta života; oralno zdravlje; potpune
(Oral health; Quality of Life; Denture;)
Sažetak
Sažetak Posljednjih godina u Hrvatskoj se shvatilo koliko je nužno da pacijent sam procijeni vlastito zdravlje, što je istodobno dodatak dosadašnjem praćenju kliničkih indikatora oralnih bolesti. Svrha rada: Željelo se procijeniti OHRQoL koristeći se upitnikom za OHIP kod pacijenata uključenih u izradu novih potpunih proteza i to prije završene terapije i poslije nje, te ustanoviti postoji li razlika u spolu. Svrha rada također je bila procijeniti OHRQoL opće populacije te doznati ima li razlika prije terapije i poslije nje u odnosu prema pacijentima kojima su potrebne nove potpune proteze. Ispitanici i postupci: U istraživanju je sudjelovalo 130 ispitanika opće populacije i 70 pacijenata uključenih u protetsku terapiju izrade potpunih proteza. Svi su ispunili hrvatsku verziju upitnika za OHIP (OHIP-CRO49). Rezultati: U općoj populaciji nije bilo veće razlike u OHRQoL-u između muškaraca i žena (p>0, 05). Kod pacijenata prije početka protetske terapije s potpunim protezama, OHRQoL je bio znatno lošiji kod žena negoli kod muškaraca (p<0, 05), a takav je ostao i nakon terapije za ukupan zbroj bodova u OHIP-u i za zbroj bodova u podskupinama: psihička nelagodnost, socijalna onesposobljenost i hendikep. Prije terapije s potpunim protezama, OHRQoL je kod tih pacijenata bio mnogo niži nego kod opće populacije (p<0, 05). Zaključak: Iako je OHRQoL kod svih pacijenata s protetskim radovima bio znatno poboljšan nakon što su se počeli koristiti novim potpunim protezama (p<0, 05), ipak je ostao znatno niži u odnosu prema općoj populaciji za sljedeće podskupine iz upitnika za OHIP: psihička nelagodnost, fizička onesposobljenost i socijalna onesposobljenost (p>0, 05).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650446-0420 - Utjecaj protetskog rada i drugih faktora na stomatognati sustav i zdravlje (Čelebić, Asja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Nikola Petričević
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- EMBASE (Excerpta Medica)