Pregled bibliografske jedinice broj: 441615
Genska raznolikost bakterija roda Campylobacter spp. izdvojenih iz peradi i njihova osjetljivost na antimikrobne tvari
Genska raznolikost bakterija roda Campylobacter spp. izdvojenih iz peradi i njihova osjetljivost na antimikrobne tvari, 2009., doktorska disertacija, Veterinarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 441615 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Genska raznolikost bakterija roda Campylobacter spp. izdvojenih iz peradi i njihova osjetljivost na antimikrobne tvari
(The genotypes and antimicrobial susceptibility of Campylobacter spp. strains in poultry)
Autori
Horvatek, Danijela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Veterinarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
29.12
Godina
2009
Stranica
136
Mentor
Prukner-Radovčić, Estella
Ključne riječi
genotipizacija; PCR; Campylobacter spp.; perad; osjetljivost na antimikrobne tvari
(genotypes; PCR; antimicrobial susceptibility; Campylobacter spp.; poultry)
Sažetak
Bakterije roda Champylobacter zaražavaju brojne vrste domaće peradi i ptica te uzrokuju oboljenje u čovjeka. Njena je učestalost u peradi nedovoljno istražena u Republici Hrvatskoj, možda i stoga što je dijagnostika kampilobakterioze zahtjevna zbog posebnih uzgojnih uvjeta koje ova bakterija zahtjeva. Za potrebe istraživanja 731 uzorak porijeklom od kokoši, purana, pataka i gusaka različitih dobnih i proizvodnih kategorija pretražen je klasičnim bakteriološkim postupkom, a izdvojeni sojevi dodatno su identificirani su mPCR postupkom te genotipizirani metodom PCR-RFLP za dokaz flaA gena, uz korištenje DdeI restrikcijskog enzima. Antimikrobna rezistencija istražena je disk difuzijskim postupkom, postupkom dilucije agara te epsilometar testom. Sveukupno je izdvojene 106 sojeva kampilobaktera (14, 5%), što upućuje na njihov umjeren nalaz u peradi na području Republike Hrvatske. Identificirano je mPCR-om 38 sojeva kao C. jejuni, 28 sojeva kao C. coli, a 40 sojeva je neidentificirano, odnosno označeno kao neidentificirane kampilobakteru slične (Campylobacter-like) bakterije. Ukupno je identificirano šest različitih genotipova, od čega četiri za C. jejuni, a dva za C. coli. Njihova raznolikost ovisila je o pojedinoj kategoriji peradi. Osjetljivost sojeva istražena je prema lijekovima: azitromicinu, ciprofloksacinu, enrofloksacinu, eritromicinu, gentamicinu i tetraciklinu. Rezistencija se najčešće očitovala prema azitromicinu, dok je osjetljivost bila najviša za gentamicin. Čak 40 sojeva bilo je višestruko rezistentno na dva ili više antimikrobnih tvari. Disk difuziski postupak pokazao se kao pouzdan i lako primjenjiv u rutinskom radu u odnosu na druga dva istražena postupka. Ovim istraživanjem potvrđena je sumnja da je u tzv. «free-range» uzgojima peradi infekcija kampilobakterima češća nego li u strogo kontroliranim uvjetima na farmama intenzivno uzgajane peradi, te da su tovni pilići najčešći nositelji vrste C. jejuni, ujedno patogenije vrste za ljude od C. coli. Genska raznolikost sojeva u skladu je sa sličnim istraživanjima u drugim Europskim zemljama, dok veliki broj višestruko rezistentnih sojeva kampilobaktera upućuje na nekontroliranu uporabu antimikrobnih tvari u proizvodnji peradi u Hrvatskoj i potencijalnu opasnost od prijenosa takvih sojeva na ljude.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0531863-1857 - Nove mogućnosti suzbijanja bakterijskih infekcija peradi i drugih ptica (Prukner-Radovčić, Estella, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb