Pregled bibliografske jedinice broj: 439826
Fra Didak Buntić – karizma i/ili institucija?
Fra Didak Buntić – karizma i/ili institucija? // Fra Didak Buntić – čovjek i djelo / Tadić, Stipe ; Šakota, Marinko (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2009. str. 517-534
CROSBI ID: 439826 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fra Didak Buntić – karizma i/ili institucija?
(Didak Buntić – Charisma and/or Institution?)
Autori
Tadić, Stipe
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Fra Didak Buntić – čovjek i djelo
Urednik/ci
Tadić, Stipe ; Šakota, Marinko
Izdavač
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Zagreb
Godina
2009
Raspon stranica
517-534
ISBN
978-953-6666-63-8
Ključne riječi
Fra Didak Buntić, karizma, institucija
(Didak Buntić, Charisma, Institution)
Sažetak
U prvom dijelu rada govori se o sociološkom i teološkom razumijevanju karizme te o osobnim kvalitetama karizmatskog vođe, koji, preuzimajući vodeću ulogu u društvu u teškim, kriznim i nestabilnim društvenim okolnostima, mijenja dotadašnje konvencionalno ponašanje društva i traži nova rješenja i izlaze iz te vrlo teške društvene situacije. Karizmom obdareni pojedinci, odnosno posebno obdarene osobe, osobe iznimnih (nad)naravnih sposobnosti ključne su osobe koje u teškim i kriznim društvenim previranjima dolaze u prvi plan i postaju vođama naroda, nalaze nove putove u povijesnom bezizlazju. Te su osobe doista proroci svoga vremena. Temeljna pak obilježja proročkoga djelovanja jesu odvažnost (hrabrost!), kritičnost (istinoljubivost!) i djelovanje za opće dobro. U drugom dijelu rada riječ je o liku, životu, radu i (karizmatsko-proročkom) djelovanju fra Didaka Buntića. U vrlo teškim povijesnim i društvenim okolnostima u Hercegovini u prva dva desetljeća XX. st., u vremenima teških društvenih previranja, kriza te godinama gladi (1916. i 1917.), ključna osoba bio je "hercegovački Mojsije", fra Didak Buntić. On se svojim iznimnim osobnim (proročkim) darovima, odvažnošću, hrabrošću, nesebičnim zalaganjem i zauzetošću za opće dobro stavio u službu milosrdne ljubavi služeći bližnjima, narodu i spašavajući od gladi iznemoglu djecu. Premda je bio pripadnikom institucija Katoličke crkve i franjevačkog reda, fra Didak Buntić je svojom zauzetošću za opće dobro, hrabrim preuzimanjem uloge vođe u kriznim i apokaliptičkim vremenima gladi, potpunoj predanosti u službi naroda i neustrašivim zastupanjem njegovih interesa pred onima koji mu o sudbini odlučuju – sa socioreligijskoga zrenika gledano – pokazivao mnogobrojna obilježja karizmatskoga, proročkoga djelovanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-0000000-3414 - Hrvatski identitet, religija i izazovi europskih integracija
194-1941560-1542 - Religijski pluralizam, postmoderni religijski pokreti i hrvatski identitet (Tadić, Stipan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Stipan Tadić
(autor)