Pregled bibliografske jedinice broj: 439272
Značaj koagulaza negativnih stafilokoka kao uzročnika mastitisa
Značaj koagulaza negativnih stafilokoka kao uzročnika mastitisa // Znanstveno stručni sastanak Veterinarska znanost i struka : Zbornik sažetaka / Kozačinski, Lidija ; Maltar-Strmečki, Nadica ; Štoković, Igor (ur.).
Zagreb: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2009. str. 94-95 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 439272 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj koagulaza negativnih stafilokoka kao uzročnika mastitisa
(The importance of coagulasa negative staphylococci as mastitis pathogens)
Autori
Maćešić, Nino ; Cergolj, Marijan ; Bačić, Goran ; Karadjole, Tugomir ; Karadjole, Martina ; Prvanović, Nikica ; Samardžija, Marko ; Dobranić, Tomislav ; Benić, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveno stručni sastanak Veterinarska znanost i struka : Zbornik sažetaka
/ Kozačinski, Lidija ; Maltar-Strmečki, Nadica ; Štoković, Igor - Zagreb : Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2009, 94-95
ISBN
9789536062737
Skup
Znanstveno stručni sastanak Veterinarska znanost i struka
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.10.2009. - 02.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
mastitis; koagulaza negativni stafilokoki
(mastitis; coagulasa negative staphylococci)
Sažetak
U mliječnom stadu stafilokok je jedan od najčešćih uzročnika mastitisa. U posljednje vrijeme uglavnom se osvrće na Staphylococcus aureus dok koagulaza negativni stafilokoki (CNS) ostaju neprimjećeni kao uzročnici mastitisa jer se smatraju slabije patogenim ili nepatogenim za vime. U nekim europskim zemljama postali su najučestaliji uzročnik subkliničkog mastitisa. Ovi mikroorganizmi često su većinski uzročnik infekcija na mliječnim farmama koje su uspješno provele program kontrolnih mjera protiv zaraznih uzročnika mastitisa. Infekcije se češće javljaju kod junica u doba prvog poroda nego kod starijih krava. U sustavima intenzivne proizvodnje prevalencija kod junica može iznositi i preko 50%, dok u sustavima ekstenzivog držanja imamo nešto nižu prevalenciju (16%). CNS se mogu izolirati sa kože sise i sisnog kanala, a njihova prisutnost u mlijeku za bakteriološku pretragu, može ali i ne mora, ukazivati na infekciju unatar vimena. Infekcije se češće javljaju kod junica u vrijeme prvog poroda, a u slijedećim laktacijama odmah poslije poroda kao posljedica infekcije u suhostaju. Uzrokuju blage kliničke i subkliničke oblike mastitisa sa umjereno povišenim brojem somatskih stanica i prolaze ubrzo nakon teljenja. Broj mastitisa uzrokovan CNS opada u sredini laktacije, ali prema kraju njihova pojavnost ponovno raste sve dok se ne provede antibiotsko liječenje u suhostaju. Iako je spontana eliminacija CNS infekcije nakon poroda i tijekom prvog mjeseca laktacije relativno visoka, infekcija ponekad potraje duže od 200 dana. Terapija mliječne žlijezde u laktaciji provodi se u slučaju kliničkog oblika mastitisa dok u protivnom terapija nije preporučena. Broj somatskih stanica u mlijeku inficiranih krava varira, ali je najčešće u rasponu od 250.000 – 400.000. Kontrolne mjere protiv CNS su dezinfekcija sisa nakon mužnje i terapija u suhostaju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-0532052-2044 - Program suzbijanja mastitisa (Bačić, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Tugomir Karadjole
(autor)
Nino Mačešić
(autor)
Goran Bačić
(autor)
Marko Samardžija
(autor)
Marijan Cergolj
(autor)
Nikica Prvanović Babić
(autor)
Martina Lojkić
(autor)
Miroslav Benić
(autor)
Tomislav Dobranić
(autor)