Pregled bibliografske jedinice broj: 438788
Ohip indeks kod pacijenata s implantatima i različitim vrstama suprastruktura
Ohip indeks kod pacijenata s implantatima i različitim vrstama suprastruktura, 2009., magistarski rad, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 438788 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ohip indeks kod pacijenata s implantatima i
različitim vrstama suprastruktura
(OHIP in implant patients with different
prosthodontic suprastructures)
Autori
Prijić, Anja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.11
Godina
2009
Stranica
91
Mentor
Čelebić, Asja
Ključne riječi
OHIP ; protetika ; kvaliteta života ; implantologija
(OHIP ; prosthodontic ; quality of life ; implantology)
Sažetak
Svrha istraživanja bila je ispitati utjecaj različitih vrsta implanto-protetske terapije, dobi i spola na promjenu kvalitete života koja ovisi o oralnom zdravlju. Ukupno je sudjelovalo 60 ispitanika (18 do 70 godina), kojima su ugrađena 122 implantata (Kohno implantati, Sweden & Martina). Od toga je 38 ispitanika bilo muškog (63%), a 22 ženskog spola (37%). Trideset dvoje pacijenata (53%) dobilo je lateralni most ili krunicu, 4 (7%) prednji most ili krunicu, 14 (23%) semicirkularni most te 10 (17%) pokrovnu protezu. Svi ispitanici su ispunili OHIP-49 upitnik prije i dva mjeseca nakon završene terapije. Statističke metode obuhvatile su deskriptivnu statistiku, t-test za zavisne i nezavisne uzorke i ANOVU. Zaključeno je da implantološko-protetska terapija značajno poboljšava kvalitetu života i oralno zdravlje. Kvaliteta života podjednako je poboljšana i kod muškaraca i kod žena, osim u kategoriji «psihička uznemirenost» gdje je značajno veće poboljšanje zabilježeno kod žena zbog veće zabrinutosti stanjem prije terapije. Najveće poboljšanje implantološko-protetskom terapijom zabilježeno je pacijenata koji su dobili protetske radove na implantatima u anteriornoj regiji (uključivši i cirkularni most), u odnosu na pacijente s lateralnim mostovima na implantatima i pokrovnim protezama na implantatima. Uspješnost implanto-protetske terapije ne ovisi o čeljusti u koju se implantati ugrađuju. Najveće poboljšanje kvalitete života nakon implatološko-protetske terapije pokazali su pacijenati stariji od 60 godina u slijedećim podskupinama OHIP upitnika: hendikep i socijalna nesposobnost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650446-0420 - Utjecaj protetskog rada i drugih faktora na stomatognati sustav i zdravlje (Čelebić, Asja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Asja Čelebić
(mentor)