Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 436833

Baština "kolijevke najvećeg sina naših naroda i narodnosti" i njezini korisnici: Konstrukcija Kumrovca kao turističke destinacije u socijalizmu i nakon njega


Škrbić Alempijević, Nevena; Kelemen, Petra
Baština "kolijevke najvećeg sina naših naroda i narodnosti" i njezini korisnici: Konstrukcija Kumrovca kao turističke destinacije u socijalizmu i nakon njega // Dediščina socializma v turizmu. Strokovni posvet. Zbornik povzetkov / Mateja Habinc (ur.).
Portorož: Univerza na Primorskem, Fakulteta za turistične študije Portorož – Turistica, 2009. str. 17-17 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)


CROSBI ID: 436833 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Baština "kolijevke najvećeg sina naših naroda i narodnosti" i njezini korisnici: Konstrukcija Kumrovca kao turističke destinacije u socijalizmu i nakon njega
(The Heritage of "the Cradle of the Greatest Son of Our Nations and Nationalities" and its Users: the Construction of Kumrovec as a Tourism Destination in Socialism and after it)

Autori
Škrbić Alempijević, Nevena ; Kelemen, Petra

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni

Izvornik
Dediščina socializma v turizmu. Strokovni posvet. Zbornik povzetkov / Mateja Habinc - Portorož : Univerza na Primorskem, Fakulteta za turistične študije Portorož – Turistica, 2009, 17-17

Skup
Dediščina socializma v turizmu

Mjesto i datum
Portorož, Slovenija, 27.11.2009. - 28.11.2009

Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje

Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija

Ključne riječi
Kumrovec; političko-turistička destinacija; socijalistička baština; postsocijalizam
(Kumrovec; political tourism destination; socialist heritage; postsocialism)

Sažetak
Stvaranje političko-turističke destinacije u doba socijalizma i postsocijalistička upotreba socijalističke baštine u ovome će se radu rasvijetliti na primjeru Kumrovca, rodnoga sela Josipa Broza Tita. Autorice će pokazati kako je selo koje je početkom 20. stoljeća imalo tridesetak kuća i oko 250 stanovnika, udaljeno od mora i utabanih turističkih trasa, u socijalizmu preobraženo u topos u kojem su se posjetitelji imali priliku susresti s temeljnim nacionalnim mitovima. Pritom je jedno od osnovnih pitanja što je u Kumrovcu izabrano kao reprezent socijalističkih vrijednosti i od čije strane. U središtu sveobuhvatnoga preoblikovanja stajala je Titova rodna kuća, oko koje je oformljen etnografski muzej na otvorenom, s nedvosmislenom ideološkom porukom. S jedne strane, autorice će se fokusirati na konstruktore Kumrovca, a s druge na posjetitelje koji su Kumrovec koristili kao podsjetnik na slavnu prošlost i arhivu adekvatnih društvenih sjećanja sačuvanih za budućnost. Pratit će se potom što se s nasljeđem socijalizma događalo devedesetih godina 20. stoljeća, osamostaljenjem Republike Hrvatske te izbijanjem Domovinskoga rata, kada je mjesto izloženo hotimičnoj društvenoj amneziji. Mijenjanjem političkog stava prema ovom mjestu blijede i materijalni svjedoci socijalizma: velebna socijalistička arhitektura napuštena je i ostavljena bez nove namjene i sadržaja do danas. Planirana depolitizacija Kumrovca najočitija je na primjeru muzeja na otvorenom. Od ustanove koja je trebala svjedočiti "o tome kako su bosonogi zagorski dječaci odlazili u svijet, kako su ostavljali svoj siromašni dom... i kako je jednom od tih poletaraca uspjelo da stane na čelo svjetskoj borbi za mir, za budućnost čovječanstva", muzej je preoblikovan u "neutralan" prikaz seljačkog života na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, što prevladava i u recentnoj turističkoj prezentaciji mjesta. Konačno, analizirat će se što se od kumrovečke infrastrukture i materijalnih ostataka prošlosti redefinira kao "socijalistička baština" i koju ulogu ona dobiva u suvremenosti. Pritom posebno mjesto zauzimaju suvremene proslave Dana mladosti, u kojima namjerno potisnut socijalistički imaginarij naglo izbija na vidjelo. Postavlja se i pitanje prava na kumrovečku baštinu, pri čemu se analizira čija se prošlost evocira i koji su njezini "korisnici". Tako se u izlaganje uvodi i višeglasje, analizom naracija posjetitelja s jedne te lokalnoga stanovništva s druge strane. Praćenjem procesa prikazivanja i korištenja socijalističke baštine, autorice će raspraviti o tome kako se ona redefinira u različitim povijesnim i političkim kontekstima, ostvarujući se pritom kao stav prema socijalističkoj prošlosti u sadašnjosti.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Etnologija i antropologija



POVEZANOST RADA


Projekti:
130-1300855-3477 - Hrvatska etnografska baština u kontekstu kulturnih politika (Petrović Leš, Tihana, MZOS ) ( CroRIS)
130-1890667-1040 - Kulturne predstave hrvatskog prostora: postkolonijalnost i hrvatska etnologija (Pletenac, Tomislav, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb

Citiraj ovu publikaciju:

Škrbić Alempijević, Nevena; Kelemen, Petra
Baština "kolijevke najvećeg sina naših naroda i narodnosti" i njezini korisnici: Konstrukcija Kumrovca kao turističke destinacije u socijalizmu i nakon njega // Dediščina socializma v turizmu. Strokovni posvet. Zbornik povzetkov / Mateja Habinc (ur.).
Portorož: Univerza na Primorskem, Fakulteta za turistične študije Portorož – Turistica, 2009. str. 17-17 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
Škrbić Alempijević, N. & Kelemen, P. (2009) Baština "kolijevke najvećeg sina naših naroda i narodnosti" i njezini korisnici: Konstrukcija Kumrovca kao turističke destinacije u socijalizmu i nakon njega. U: Mateja Habinc (ur.)Dediščina socializma v turizmu. Strokovni posvet. Zbornik povzetkov.
@article{article, author = {\v{S}krbi\'{c} Alempijevi\'{c}, Nevena and Kelemen, Petra}, year = {2009}, pages = {17-17}, keywords = {Kumrovec, politi\v{c}ko-turisti\v{c}ka destinacija, socijalisti\v{c}ka ba\v{s}tina, postsocijalizam}, title = {Ba\v{s}tina "kolijevke najve\'{c}eg sina na\v{s}ih naroda i narodnosti" i njezini korisnici: Konstrukcija Kumrovca kao turisti\v{c}ke destinacije u socijalizmu i nakon njega}, keyword = {Kumrovec, politi\v{c}ko-turisti\v{c}ka destinacija, socijalisti\v{c}ka ba\v{s}tina, postsocijalizam}, publisher = {Univerza na Primorskem, Fakulteta za turisti\v{c}ne \v{s}tudije Portoro\v{z} – Turistica}, publisherplace = {Portoro\v{z}, Slovenija} }
@article{article, author = {\v{S}krbi\'{c} Alempijevi\'{c}, Nevena and Kelemen, Petra}, year = {2009}, pages = {17-17}, keywords = {Kumrovec, political tourism destination, socialist heritage, postsocialism}, title = {The Heritage of "the Cradle of the Greatest Son of Our Nations and Nationalities" and its Users: the Construction of Kumrovec as a Tourism Destination in Socialism and after it}, keyword = {Kumrovec, political tourism destination, socialist heritage, postsocialism}, publisher = {Univerza na Primorskem, Fakulteta za turisti\v{c}ne \v{s}tudije Portoro\v{z} – Turistica}, publisherplace = {Portoro\v{z}, Slovenija} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font