Pregled bibliografske jedinice broj: 435569
Fauna obalčara (Insecta: Plecoptera) Gorskog kotara, Hrvatska
Fauna obalčara (Insecta: Plecoptera) Gorskog kotara, Hrvatska // Zbornik sažetaka 10. hrvatskog biološkog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem / Besendorfer, Višnja ; Kopjar, Nevenka ; Vidaković-Cifrek, Željka ; Tkalec, Mirta ; Bauer, Nataša ; Lukša, Žaklin (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 2009. str. 203-204 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 435569 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fauna obalčara (Insecta: Plecoptera) Gorskog kotara, Hrvatska
(Stonefly (Insecta: Plecoptera) fauna of the Gorski kotar region, Croatia)
Autori
Popijač, Aleksandar ; Sivec, Ignac
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 10. hrvatskog biološkog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem
/ Besendorfer, Višnja ; Kopjar, Nevenka ; Vidaković-Cifrek, Željka ; Tkalec, Mirta ; Bauer, Nataša ; Lukša, Žaklin - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 2009, 203-204
ISBN
978-953-6241-07-1
Skup
10. Hrvatski biološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 14.09.2009. - 20.09.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Plecoptera; obalčari; fauna; Gorski kotar; Hrvatska
(Plecoptera; stonefly; fauna; Gorski kotar; Croatia)
Sažetak
Pošto su njihove ličinke vrlo osjetljive na zagađenje i promjenu konfiguracije kopnenih voda, obalčari se koriste kao jedna od najvažnijih skupina indikatorskih makrozoobentoskih organizama u biološkim metodama procjene stupnja onečišćenja prirodnih voda. Njihova kopnena imaga su također jako važna za ispravnu determinaciju vrsta. Cilj ovog istraživanja je odrediti raznolikost i rasprostranjenost obalčara u Gorskom kotaru, slabo naseljenom brdovitom području sjeverozapadne Hrvatske. Rezultati su uglavnom bazirani na kvalitativnom uzorkovanju i determinaciji odraslih jedinki, a samo u nekim slučajevima analizirane su i ličinke te svlakovi obalčara. Zabilježeno je više od 60 vrsta obalčara s više od 70 lokaliteta u Gorskom kotaru. Najveća raznolikost obalčara, s 28 utvrđenih vrsta, zabilježena je na izvorišnom području Čabranke. Ostali izvorišni i potočni lokaliteti slijede s nešto manjom raznolikošću obalčara. Na nižim riječnim lokalitetima zabilježena je najmanja raznolikost obalčara. Ovo je istraživanje pokazalo da je Gorski kotar najbogatije područje obalčarima u Hrvatskoj. Tamo živi više od 73% trenutno poznate faune obalčara u Hrvatskoj. Zaštita tog važnog i očuvanog prirodnog područja trebala bi biti jedan od prioriteta u politici zaštite okoliša u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1193080-3076 - Taksonomija, ekologija i biogeografija beskralješnjaka vodenih ekotona Hrvatske (Kerovec, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Aleksandar Popijač
(autor)