Pregled bibliografske jedinice broj: 433529
Problematično i patološko kockanje
Problematično i patološko kockanje, 2009 (prirucnik)
CROSBI ID: 433529 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Problematično i patološko kockanje
(Problem and pathological gambling)
Autori
Koić, Elvira
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, prirucnik, strucna
Grad
Virovitica
Godina
2009
Stranica
56
ISBN
978-953-55137-3-5
Ključne riječi
patološko kockanje; poremećaji kontrole poriva; opsesivno prisilni poremećaj; bipolarni afektivni poremećaj; depresija; mentalno zdravlje; forenzička psihijatrija; ekspertiza; psihofarmakoterapija; psihoterapija; socijalna patologija; ličnost.
(pathological gambling; impulse control disorders; obsessive compulsive disorder; bipolar affective disorder; depression; mental health; forensic psychiatry; expertise; medication; psychotherapy; social pathology; personality; telescoping effect (T.E.))
Sažetak
Kockanje ili kocka je zajednički naziv za skup raznovrsnih igara, ponašanja i aktivnosti, koje uključuju ulaganje novca, uz rizik i nadu u očekivanje pozitivnog ishoda tj. igrač riskira i nada se da će povratiti uloženo ili dobiti više od toga. Kada igrač nije u mogućnosti kontrolirati poriv za kockanjem, a izvođenjem tog čina šteti sebi ili drugima, govorimo o tzv. "patološkom kockanju", koje je prema međunarodnoj klasifikaciji bolesti jedna od šest kategorija tzv. "poremećaja kontrole poriva". Kako trenutno u Hrvatskoj nema standardiziranih programa i razvijenog pristupa problemu kockanja, a s obzirom na sve veće razmjere koje ono dobiva u proporcionalnom odnosu sa dostupnošću i masovnošću "igara na sreću", prikazana je serija sedam slučajeva kao uvod u širu javno-zdravstvenu diskusiju o kompleksnom problemu patološkog kockanja, s medicinskog - psihijatrijskog i forenzičkog aspekta. Prvi prikazani bolesnik je liječen izvanbolnički kognitivno-bihevioralnom i obiteljskom terapijom zbog problematičnog kockanja, u drugog je kockanje bilo simptom psihotičnog oblika depresivnog poremećaja, treći je liječen zbog poremećaja kontrole poriva, četvrti bolesnik je primarno poremećene osobnosti, a peti je sudski procesuiran i psihijatrijski vještačen, jer je počinio kazneno djelo pljačke i razbojništva. Šesti i sedmi prikazani slučaj su žene oboljele od primarnog bipolarnog afektivnog i velikog depresivnog poremećaja. Zbog veličine problema i posljedica koje donosi, izuzetno je važna prevencija patološkog kockanja. Ona se može provesti prije svega primarnim screeningom u školama i u primarnoj liječničkoj skrbi, a sekundarnim u sustavu psihijatrijskih ustanova. Nužno je ulaganje u istraživanja, edukaciju šire populacije i izradu preventivnih programa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOŠ 108-1080316-0300
108-1080316-0300 - Zdravlje na radu i zdravi okoliš (Mustajbegović, Jadranka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Profili:
Elvira Koić
(autor)