Pregled bibliografske jedinice broj: 433478
Rasprostranjenost američkog bijelog jasena (Fraxinus americana L.) i pensilvanskog jasena (Fraxinus pennsylvanica Marshall) u Pokuplju, Posavini i dijelu Podunavlja
Rasprostranjenost američkog bijelog jasena (Fraxinus americana L.) i pensilvanskog jasena (Fraxinus pennsylvanica Marshall) u Pokuplju, Posavini i dijelu Podunavlja // Znanost u potrajnom gospodarenju hrvatskim šumama / Matić, Slavko ; Krpan, Ante ; Gračan, Joso (ur.).
Zagreb: Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Šumarski institut Jastrebarsko, 2001. str. 87-93
CROSBI ID: 433478 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rasprostranjenost američkog bijelog jasena (Fraxinus americana L.) i pensilvanskog jasena (Fraxinus pennsylvanica Marshall) u Pokuplju, Posavini i dijelu Podunavlja
(Presence and range of white ash (Fraxinus americana L.) and green ash (Fraxinus pennsylvanica Marshall) in the Kupa river basin, the Sava River basin and the part of the Danube region)
Autori
Kremer, Dario ; Borzan, Želimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Znanost u potrajnom gospodarenju hrvatskim šumama
Urednik/ci
Matić, Slavko ; Krpan, Ante ; Gračan, Joso
Izdavač
Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Šumarski institut Jastrebarsko
Grad
Zagreb
Godina
2001
Raspon stranica
87-93
ISBN
953-6307-55-3
Ključne riječi
Fraxinus, Pokuplje, Posavina, Podunavlje, MTB mreža
(Fraxinus, the Kupa River basin, the Sava River basin, the Danube basin, MTB net)
Sažetak
Na istraživanom području Pokuplja, Posavine i dijela Podunavlja od stranih vrsta jasena pretežno su zastupljeni tipični pensilvanski jasen i varijetet F. pennsylvanica var. subintegerrima (Vahl) Fernald. Na osnovu morfologije listova i plodova, te razlika u vremenu dozrijevanja plodova čini se da je kod nas unešeno nekoliko provenijencija pensilvanskog jasena. Prema dosadašnjim rezultatima istraživanja, američki bijeli jasen slabije je zastupljen od pensilvanskog. Morfološka obilježja nekih biljaka upućuju na postojanje hibrida između američkog bijelog i pensilvanskog jasena, dok naznaka o postojanju hibrida između introduciranog i poljskog jasena nema. Stabla introduciranog jasena su u čistim kulturama, kao i u mješovitim sastojinama introduciranog jasena i autohtonih vrsta više ili manje povijena uslijed djelovanja vjetra, snijega i leda, a i podložnija su izvalama od stabala autohtonih vrsta. Na više mjesta uočeno je spontano širenje introduciranog jasena, a vjerojatno će se taj trend i dalje nastaviti. Nalazišta introduciranog jasena su, Gauß-Krügerovim koordinatama središta odsjeka, unesena u srednjeeuropsku MTB mrežu s poljima 10'x6'.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije