Pregled bibliografske jedinice broj: 430730
Mogućnosti zamjene kemijskih komponenata ljepila za proizvodnju ploča od usitnjenog drva
Mogućnosti zamjene kemijskih komponenata ljepila za proizvodnju ploča od usitnjenog drva, 2009., diplomski rad, preddiplomski, Šumarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 430730 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti zamjene kemijskih komponenata ljepila za proizvodnju ploča od usitnjenog drva
(Possibilities for replacing chemical components of adhesives for particleboard panel production)
Autori
Oreški, Miro
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Šumarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
06.10
Godina
2009
Stranica
21
Mentor
Jambreković, Vladimir
Neposredni voditelj
Španić, Nikola
Ključne riječi
ljepila za drvne ploče; zamjena kemijskih komponenata; utekućeno drvo; lignosulfonati; tanin
(adhesives for wood based panels; replacements of chemical components; liquefied wood; lignosulfonates; tannin)
Sažetak
Ljepila za ploče na bazi usitnjenog drva esencijalne su nedrvne komponente u proizvodnji drvnih kompozita. Sirovine za ta ljepila na bazi formaldehida potječu iz neobnovljive nafte i prirodnog plina. lako trenutačno nema problema u nabavi tih sirovina, razvoj spomenutih ljepila iz obnovljivih prirodnih izvora osigurati će dugotrajan uspjeh u industriji drvnih kompozita i smanjiti potencijalni negativni utjecaj cijene nafte te ultimativno ograničene isporuke nafte i prirodnog plina. Polimerna tehnologija na početku novog tisućljeće nipošto se ne može zamisliti bez obnovljivih izvora sirovine. Nekoliko je glavnih razloga za to, a među najbitnijima su svakako svijest o sve manjoj raspoloživosti neobnovljivih izvora - fosilnih goriva (nafte, ugljena, prirodnog plina), ali i o štetnim posljedicama koje je njihova uporaba u posljednja dva stoljeća ostavila na okolišu. Lignocelulozni materijali su vrlo važni prirodni obnovljivi izvori sirovine. Drvo, kao dominantan izvor, je najčešće korišten materijal između svih "inženjerskih" materijala. Kao posljedica, zauzima mjesto velike važnosti u globalnoj slici dostupnog sirovinskog potencijala. Drvo je među ostalim najvažniji i široko pristupačan obnovljivi izvor dostupan čovjeku. Osim u njegovom većem dijelu tradicionalnom korištenju, on je također izuzetan izvor kemijskih sirovina, posebno onih koji se normalno dobiju iz neobnovljivih izvora. Iako se različite komponente drva komercijalno iskorištavaju, drvo se općenito ne koristi u potpunosti kao izvor sirovine. Glavni uzrok za ovo su različita strukturna i kemijska svojstva njegovih glavnih polimernih komponenata: celuloze, lignina i hemiceluloze, koje je izuzetno teško dobiti zajedno pod istim uvjetima. Od ovih napora, utekućenje drva u prisutnosti nekih organskih reagensa i njihova upotreba u pripremi polimernih materijala je privukla najviše pažnje. Utekućeno drvo je smjesa drvne mase i odgovarajućeg otapala (polihidrični alkoholi, fenol) kojega dobijemo pod određenim uvjetima utekućenja sa ili bez prisustva katalizatora. Ovakvoj smjesi onda se doda određena vrsta smole (fenol-formaldehidna, epoksi smola, poliuretanska pjena) sto sve na kraju rezultira novim vrstama smola i adheziva. Drvo, kao prirodan polimer, sadrži neaktivirane komponente koje se utekućenjem aktiviraju, te se dodatkom prije svega umjetnih smola (sintetskih) dobiju raznovrsni novi proizvodi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Drvna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0680457-0562 - Tehnologije novih vrsta drvnih materijala od usitnjenog i utekućenog drva (Jambreković, Vladimir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije