Pregled bibliografske jedinice broj: 429576
Iskustvo liječenja retencije jaja u zelene iguane
Iskustvo liječenja retencije jaja u zelene iguane // 2. slovensko-hrvaški kongres o ljubiteljskih-eksotičnih in prostoživečih vrstah živali / Dovč, Alenka (ur.).
Ljubljana: Slovenska veterinarska zveza, Sekcija za ljubiteljske vrste živali, 2005. str. 75-75 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 429576 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustvo liječenja retencije jaja u zelene iguane
(Experience in the treatment of eggs retention in green iguana)
Autori
Žaja, Ivona ; Bačić, Goran ; Bata, Ingeborg ; Žubčić, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
2. slovensko-hrvaški kongres o ljubiteljskih-eksotičnih in prostoživečih vrstah živali
/ Dovč, Alenka - Ljubljana : Slovenska veterinarska zveza, Sekcija za ljubiteljske vrste živali, 2005, 75-75
ISBN
961-6571-00-1
Skup
2. slovensko-hrvaški kongres o ljubiteljskih-eksotičnih in prostoživečih vrstah živali
Mjesto i datum
Ljubljana, Slovenija, 26.09.2005. - 28.09.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
zelena iguana; retencija jaja
(green iguana; retention eggs)
Sažetak
Retencija jaja je česta pojava u zelenih iguana kućnih ljubimaca. Nastaje zbog razne etiologije, a najčešće kao posljedica opstruktivne i neopstruktivne distocije. Uzroci koji dovode do takvog stanja su nepravilna hranidba uz nedostatak minerala i vitamina, neodgovarajuća temperatura prostora u kojem je životinja smještena i neprikladni prostor za nešenje jaja. U radu je prikazan klinički slučaj zelene iguane u dobi od 6, 5 godina sa tipičnim simptomima distocije. Iguana je očitovala znakove depresije, anoreksije i dispneje. Koža joj je bila tamnije pigmentirana. Proširen abdomen bio je znak prisutnosti jaja, koja su na trbušnoj stijenci i dobro opipljiva. Rentgenskom pretragom potvrđena je prisutnost jaja koja su ispunjavala kompletnu trbušnu šupljinu sa jasno vidljivim kalcificiranim rubovima. Zbog loših iskustava prilikom kiruškog liječenja, pristupili smo terapiji kalcijevim glukonatom i oksitocinom. Sat vremena nakon injekcije kalcijeva glukonata (100 mg/kg intramuskularno), dali smo injekciju oksitocina (10 I.J./kg intramuskularno). U radu smo prikazali postupak liječenja s posebnim osvrtom na dozu primjenjenih lijekova. Uspješnost liječenja smo protumačili time što je iguana počela izbacivati jaja te je nakon devet sati ukupno izlegla 53 jaja, sa time da smo dali jednokratno jednu trećinu preporučene doze oksitocina. Smatramo da su u ovom slučaju osnovni uzroci retencije jaja neadekvatno držanje i hranidba te jaja nepravilnog oblika i konzistencije koja su izazvala opstruktivnu distociju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb