Pregled bibliografske jedinice broj: 429054
Arheološki pokazateji doseljenja Hrvata na istočni Jadran – problemi i perspektive
Arheološki pokazateji doseljenja Hrvata na istočni Jadran – problemi i perspektive // 1. međunarodna kroatološka konferencija - program/knjiga sažetaka / Košutar, Petra ; Šišak, Marinko ; Bracanović, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2009. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 429054 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arheološki pokazateji doseljenja Hrvata na istočni Jadran – problemi i perspektive
(Archaeological indications of settlement of the Croats on the eastern Adriatic - problems and perspectives)
Autori
Fabijanić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. međunarodna kroatološka konferencija - program/knjiga sažetaka
/ Košutar, Petra ; Šišak, Marinko ; Bracanović, Tomislav - Zagreb : Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2009
ISBN
978-953-6682-83-6
Skup
1. međunarodna kroatološka konferencija
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.10.2009. - 03.10.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Ranosrednjovjekovna arheologija; Slaveni/Hrvati; ritus incineracije; ritus inhumacije; ranosrednjovjekovni naseobinski nalazi
(early mediaeval archaeology; Slavs/Croats; incineration; inhumation; early mediaeval settlements)
Sažetak
Doseljenje Hrvata na prostore istočnog Jadrana i šireg zaobalja jedno je od najkontroverznijih dijelova naše prošlosti. Stoljeća promišljanja iznjedrila su mnoge teorije koje su nastojale objasniti doseljenje i etnogenezu Hrvata. Njihova znanstvena vrijednost teorija kretala se u rasponu od vrlo ozbiljnih promišljanja do pseudoznanstvenih teza. Složeni proces doseljenja novoga stanovništva u ranome srednjem vijeku moguće je pratiti temeljem raznovrsne izvorne građe, međutim, u nedostatku nedvosmislenih povijesnih vrela, upravo se od arheologije očekuje veliki doprinos osvjetljavanju iznimno složenog povijesnog razdoblja obilježenoga zamiranjem antičkog načina života, seobama naroda i rađanjem nove povijesne epohe – srednjega vijeka. Pri tome se postavlja ključno pitanje je li moguće putem raščlambe materijalne ostavštine ranoga srednjeg vijeka prepoznati određene kategorije artefakata koji se izravno mogu povezati s novodoseljenim stanovništvom. Drugim riječima, potrebno je pokušati prepoznati one nalaze koji su novost u arheološkoj slici na našim prostorima, a za koje možemo pretpostaviti da ih sa sobom donosi nova populacija, svojim običajima i načinom života različita od kasnoantičkog autohtonog stanovništva. Međutim, pri tome se susrećemo s pitanjem do koje je mjere moguće dešifrirati arheološku informaciju jer je svaki arheološki nalaz zapravo samo djelić veće cjeline u kojoj je mogao funkcionirati na način koji danas ne možemo u potpunosti sagledati. Upravo su te nepoznanice tema izlaganja u kojem će se pokušati s arheološkog stajališta osvijetliti doseljenje Hrvata na istočnu obalu Jadrana. Nastojati će se pružiti uvid u stanje istraživanja te ukazati na doprinos arheologije u multidisciplinarnim istraživanjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1970677-0671 - Srednjovjekovno arheološko nasljeđe južne Hrvatske od 5. do 17. stoljeća (Uglešić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Tomislav Fabijanić
(autor)