Pregled bibliografske jedinice broj: 428394
Kina u međunarodnoj ekonomiji
Kina u međunarodnoj ekonomiji // Ekonomski vjesnik, 1 (2009), 1; 127-135 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 428394 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kina u međunarodnoj ekonomiji
(The Republic of China in International Economy)
Autori
Vizjak, Ana ; Alkier Radnić, Romina ; Krstinić Nižić, Marinela
Izvornik
Ekonomski vjesnik (0353-359X) 1
(2009), 1;
127-135
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
Kina ; razvoj ; pravci djelovanja ; suradnja s afričkim zemljama
(China ; lines of action ; cooperation with african countries)
Sažetak
Kina je, na svaki način, jedna od najstarijih ljudskih civilizacija na planeti zemlji. Najmnogoljudnija je zemlja i površinom među najvećima. Najveći dio znanstvenih i tehničkih saznanja ljudskog roda ostvareni su na kineskom kulturnom i etničkom prostoru. Kina je spoj raznih naroda i kultura, koji su stoljetnim ratovima prisiljeni na međusobnu suradnju. Tijekom tisućljeća zajedničkog suživota prihvatili su međusobni suživot, kao povijesnu neminovnost. Taj i takav suživot dao je značajne kulturne, znanstvene i tehničke rezultate sveukupnom ljudskom rodu. Suvremeni kineski razvoj odlikuje se specifičnim ekonomskim i političkim sustavom, kojim se pokušava ostvariti suradnja socijalističkih i kapitalističkih filozofskih pravaca. Da bi se razumjelo postupanje kineskih čelnih ljudi, treba uzeti u obzir da je Kina velika zemlja, sa 1.314.480.000 stanovnika, što čini oko 20 posto stanovnika planete, konglomerat raznih vjera, naroda i njihova stupnja razvijenosti. Poznato je, da Kina nema sirovinske i energetske potencijale za uspješan život svih svojih žitelja, a u ranijim su vremenima milijuni ljudi umirali od gladi, kada bi se događale veće prirodne nepogode. Njihov nagli prelazak na kapitalistički sustav izazvao bi kataklizmu planetarnih razmjera, koja bi potakla brojna događanja, zahtjeve za odvajanjem, iseljavanje brojnih naroda iz područja gdje sada obitavaju, te razne oblike genocida. Kina već duže vrijeme ostvaruje velike stope rasta i postupno se svrstava u vodeće ekonomske sile svijeta. Pošto su interesne sfere na planeti podijeljene, ona nastoji svoj utjecaj proširiti na zemlje, koje nisu dosegle određenu razinu razvoja, koji bi im omogućavao veću razinu suverenosti. To su afričke zemlje, preko kojih bi Kina mogla ostvariti svoju svjetsku ekonomsku dominaciju. Prvi korak učinjen je na ekonomskoj konferenciji u Kini 2006. godine, između većine značajnijih afričkih ekonomskih i političkih lidera i najvišeg kineskog vodstva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
116-2012298-2574 - Obnovljivi izbori energije za eko-hotel i eko-turističku destinaciju (Blažević, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts
- Sociological Abstracts