Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 419494

Djeca i siromaštvo u Hrvatskoj: stanje i potrebe


Kletečki Radović, Marijana; Družić Ljubotina, Olja
Djeca i siromaštvo u Hrvatskoj: stanje i potrebe // Obrazovanje i siromaštvo u zemljama u tranziciji / Gašić-Pavišić, Slobodanka ; Joksimović, Snežana (ur.).
Beograd: Institut za pedagogijska istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 297-306


CROSBI ID: 419494 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Djeca i siromaštvo u Hrvatskoj: stanje i potrebe
(Children and poverty in Croatia: state and needs)

Autori
Kletečki Radović, Marijana ; Družić Ljubotina, Olja

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni

Knjiga
Obrazovanje i siromaštvo u zemljama u tranziciji

Urednik/ci
Gašić-Pavišić, Slobodanka ; Joksimović, Snežana

Izdavač
Institut za pedagogijska istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Grad
Beograd

Godina
2008

Raspon stranica
297-306

ISBN
978-86-7447-085-5

Ključne riječi
siromaštvo, djeca, ekološka multisistemska perspektiva
(poverty, children, ecological multisystem perspective)

Sažetak
Usprkos poboljšavanju pojedinih područja životnog standarda, siromaštvo je i nadalje prisutan problem, te se broj siromašnih u svijetu ne smanjuje. Suočavamo se i sa značajnim promjenama u dobnoj strukturi siromaštva, odnosno sve je veći broj siromašne djece u zapadnim zemljama. Hrvatska nije izuzetak, obzirom prema izračunu za 2003. godinu skupina djece i mladih osoba u dobi između 0 i 24 godina pripada skupinama s najvećim rizikom od siromaštva. Istraživanja ukazuju na činjenicu da je siromaštvo činitelj rizika za niz loših ishoda po djecu, ali i da djeca koja imaju više prilika za školovanje, osobni rast i uspjeh imaju više mogućnosti za prevladavanje negativnih utjecaja siromaštva i niskog socioekonomskog statusa obitelji. Utjecaj siromaštva na razvoj djeteta nužno je razmatrati u okviru eko-sistemskog pristupa, odnosno povezanosti individualnih, obiteljskih, školskih i šire zajednice značajka.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti



POVEZANOST RADA


Projekti:
066-0661686-1431 - Djeca, mladi, obitelji i socijalni razvoj Hrvatske (Ajduković, Marina, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb


Citiraj ovu publikaciju:

Kletečki Radović, Marijana; Družić Ljubotina, Olja
Djeca i siromaštvo u Hrvatskoj: stanje i potrebe // Obrazovanje i siromaštvo u zemljama u tranziciji / Gašić-Pavišić, Slobodanka ; Joksimović, Snežana (ur.).
Beograd: Institut za pedagogijska istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 297-306
Kletečki Radović, M. & Družić Ljubotina, O. (2008) Djeca i siromaštvo u Hrvatskoj: stanje i potrebe. U: Gašić-Pavišić, S. & Joksimović, S. (ur.) Obrazovanje i siromaštvo u zemljama u tranziciji. Beograd, Institut za pedagogijska istraživanja Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, str. 297-306.
@inbook{inbook, author = {Klete\v{c}ki Radovi\'{c}, Marijana and Dru\v{z}i\'{c} Ljubotina, Olja}, year = {2008}, pages = {297-306}, keywords = {siroma\v{s}tvo, djeca, ekolo\v{s}ka multisistemska perspektiva}, isbn = {978-86-7447-085-5}, title = {Djeca i siroma\v{s}tvo u Hrvatskoj: stanje i potrebe}, keyword = {siroma\v{s}tvo, djeca, ekolo\v{s}ka multisistemska perspektiva}, publisher = {Institut za pedagogijska istra\v{z}ivanja Filozofskog fakulteta Sveu\v{c}ili\v{s}ta u Zagrebu}, publisherplace = {Beograd} }
@inbook{inbook, author = {Klete\v{c}ki Radovi\'{c}, Marijana and Dru\v{z}i\'{c} Ljubotina, Olja}, year = {2008}, pages = {297-306}, keywords = {poverty, children, ecological multisystem perspective}, isbn = {978-86-7447-085-5}, title = {Children and poverty in Croatia: state and needs}, keyword = {poverty, children, ecological multisystem perspective}, publisher = {Institut za pedagogijska istra\v{z}ivanja Filozofskog fakulteta Sveu\v{c}ili\v{s}ta u Zagrebu}, publisherplace = {Beograd} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font