Pregled bibliografske jedinice broj: 414919
Utjecaj kuta nagiba pužnog transportera na kapacitet i snagu pogonskog motora
Utjecaj kuta nagiba pužnog transportera na kapacitet i snagu pogonskog motora // 20. Hrvatski i 3. Međunarodni kongres tehnologa za posliježetvenu tehnologiju, ZRNKO 08 / Pliestić Stjepan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 8-9 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 414919 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj kuta nagiba pužnog transportera na kapacitet i snagu pogonskog motora
(Influence of angle of inclination of screw conveyors on the capacity and motor power)
Autori
Pliestic, Stjepan ; Galić, Ante ; Dobričević, Nadica ; Voća, Sandra ; Filipović, Dubravko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
20. Hrvatski i 3. Međunarodni kongres tehnologa za posliježetvenu tehnologiju, ZRNKO 08
/ Pliestić Stjepan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2008, 8-9
ISBN
978-953-6135-76-9
Skup
20. Hrvatski i 3. Međunarodni kongres tehnologa za posliježetvenu tehnologiju, ZRNKO 08
Mjesto i datum
Stubičke Toplice, Hrvatska, 18.11.2008. - 20.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
pužni transporter; kut nagiba; kapacitet; snaga
(screw conveyor; angle of inclination; capacity; motor power)
Sažetak
Pužni transporteri su najčešće rabljena transportna sredstva u manipulaciji poljoprivrednim materijalima u rahlo rasutom stanju. Pužni su transporteri na našem tržištu dostupni u raznim veličinama i snagama, najčešćih promjera od 100 do 250 mm, duljine od 1 do 20-ak metara. Uglavnom su elektro motorno pogonjeni ili putem PV traktora. Provedenim istraživanjima uspoređena su dva transportera: standardni pužni i hibridni - pužni transporter potpomognut zračnom strujom (patent). Pužni (cijevni) transporteri domaće su izrade, promjera 150 mm, i s korakom pužnice 150 mm. Istraživanja su provedena na tri kulture: pšenica, ječam, kukuruz na dva nivoa vlažnosti zrnja. Nagib transportera postavljan je na pet razina (00, 300, 450, 600 i 900). Prije uspoređivanja pužnih transportera utvrđene su karakteristike materijala: dimenzije, geometrijski i frikcijski parametri. Istraživanjima su utvrđeni i uspoređeni izlazni kapaciteti i potrebna snaga za transport svakog transportera. Utvrđeno je da povećanje nagiba transportera smanjuje izlazni kapacitet transportera. Povećanjem nagiba transportera do 450 raste potrebna snaga motora potom opada do kuta od 900. Kapacitet pužnog transportera i potrebne snage raste s površinom (volumenom) usipnog otvora. Povećanjem površine ulaznog otvora zahtjev za snagom je značajno veći no postignuti kapacitet. Pri transportu vlažnog materijala kapacitet transportera je za 35 – 55 % manji no pri transportu suhog materijala. Transporter pri nagibu od 35 do 600 u transportu vlažnog materijala treba od 1, 56 do 2, 03 puta više snage od transporta suhog materijala. Primjena hibridnog - pužnog transportera potpomognutog zračnom strujom u transportu suhog materijala ne daje značajne razlike u rezultatima u pogledu ukupne snage, ona je identična, a kod nekih kultura (ječam, pšenica) i veća od transporta u standardnom pužnom transporteru. Značajna razlika u ukupnoj snazi evidentna je u transportu vlažnih materijala do kuta nagiba transportera 600. Ukupno potrebna snaga smanjuje se za 12 %. Također i oštećivanje materijala u takvom transporteru je znatno manje (16 % na kukuruznom zrnu).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Tehnologija prometa i transport, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1652017-0585 - Identifikacija samooporavljivih procesa u biološkim materijalima (Pliestić, Stjepan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ante Galić
(autor)
Sandra Voća
(autor)
Stjepan Pliestić
(autor)
Nadica Dobričević
(autor)
Dubravko Filipović
(autor)