Pregled bibliografske jedinice broj: 407508
ISPITIVANJE KVALITETE SAMOLJEPLJIVIH TRAKA SPEKTROSKOPSKIM METODAMA
ISPITIVANJE KVALITETE SAMOLJEPLJIVIH TRAKA SPEKTROSKOPSKIM METODAMA // XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera - Knjiga sažetaka / Pičuljan, Katarina ; Smolec, Sonja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2009. str. 285-285 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 407508 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ISPITIVANJE KVALITETE SAMOLJEPLJIVIH TRAKA SPEKTROSKOPSKIM METODAMA
(SPECTROSCOPIC QUALITY ASSESMENT OF PRESSURE SENSITIVE ADHESIVES)
Autori
Pucić, Irina ; Matošević, Erle
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera - Knjiga sažetaka
/ Pičuljan, Katarina ; Smolec, Sonja - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2009, 285-285
ISBN
978-953-6894-38-3
Skup
XXI. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 19.04.2009. - 22.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
pressure sensitive adehesive; FTIR; NMR; resin to latex ratio; inorganic pigment
(samoljepive trake; FTIR; NMR; omjer smola i kaučuka; anorganski pigment)
Sažetak
Primjene samoljepljivih traka su brojne što što je vidljivo iz raznovrsne ponude. Trake se razulikuju po vrsti nosača (OPP, PVC, PE, papir itd.) i vrsti ljepila s kojim je nosač oslojen, a koje se kemijski klasificira prema upotrebljenom elastomeru. Osnovni uvjet za primjenu samoljepljivih traka je da glavno ljepilo bude samo na jednoj strani trake. Kako bi se to postiglo potrebno je prvo nanijeti primarno ljepilo, na njega glavno čija se ljepljivost postiže kombiniranjem nekoliko komponenti, elastomera i smola a sastav podešava prema namjeni trake i vrsti nosača. U nekim slučajevima se poleđina nosača oslojava neljepljivim lakovima koji smanjuju silu odmatanja. U ljepilo se mogu se dodati pigmenti, obojen može biti nosač a poleđina mu mora biti takva da se na nju može tiskati. I iz ovako pojednostavljenog opisa vidljivo je da se radi o kompleksnom sustavu koji je se u pravilu empirijski optimizira jer je vrlo slabo proučen pa ispitivanje kvalitete samoljepljivih traka predstavlja istaživački izazov. Komponente ljepila, sama ljepila i gotove samoljepive trake s PVC nosačem analizirani su spektroskopskim metodama. U FTIR spektrima samih traka bilo je moguće uočiti neka kemijska svojstva pojedinih vrsta kolofonijskih smola i/ili njihove interakcije s bijelim pigmentom na bazi titan(II)oksida (koji se dodaje u glavno ljepilo). Ta svojstva mogu nepovoljno djelovati na koheziju ljepila što može rezultirati onečišćenjem poleđine PVC nosača a to naročito smeta kod tiskanja. Nakon otapanja u pogodnom otapalu ljepilo se moglo, uz FTIR, analizirati i NMR spektroskopijom što je omogućilo da se iz odnosa apsorpcija elastomera i smola odredi uzrok bučnog odmatanja. Otapanje nekih pigmenta iz obojenog nosača narušavalo je kvalitetu primarnog ljepila do te mjere da ono nije obavljalo svoju funkciju. UV-VIS spektrofotometrijom praćeno je otpuštanje pigmenata iz obojenih PVC nosača u otapalima koja se primjenjuju u proizvodnji samoljepivih traka tehnologijom na bazi otapala i identificirani su nosači obojeni pigmentima neprikladnim za takav postupak. Ova ispitivanja pokazala su da se spektroskopskim metodama može dobiti vrijedne informacije o svojstvima samoljepljivih traka bitnim za njihovu kvalitetu ali i da postoji veliki prostor za daljnja istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski