Pregled bibliografske jedinice broj: 405396
Procjena činitelja uspješnosti mobilno- protetske terapije u pacijenata s različitim protetskim radovima
Procjena činitelja uspješnosti mobilno- protetske terapije u pacijenata s različitim protetskim radovima, 2009., doktorska disertacija, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 405396 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena činitelja uspješnosti mobilno-
protetske terapije u pacijenata s različitim
protetskim radovima
(Assesment of the factors related to the success
of the removable prosthodontic treatment in the
patients with different prosthodontic
appliances.)
Autori
Petričević, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
04.06
Godina
2009
Stranica
204
Mentor
Čelebić, Asja
Ključne riječi
OHIP ; psihometrija ; protetika ; terapija ; resorpcija ; denzitometrija ; alveolarni greben
(OHIP ; psihometry ; prosthodontics ; therapy ; resorption ; densitometry ; alveolar ridge)
Sažetak
Za mjerenje kvalitete života ovisne o oralnome zdravlju (OHRQoL) u svijetu se najčešće koristi Oral Health Impact Profile (OHIP) upitnik. Zato su duža i kraća verzija upitnika prevedene s engleskog na hrvatski jezik (OHIP-CRO49 i OHIP- CRO14). Upitnici su pokazali zadovoljavajuća psihometrijska svojstva u hrvatskoj populaciji. U općoj populaciji nije bio značajne razlike u OHRQoL između spolova, ali su kod protetskih pacijenata žene bile nezadovoljnije prije početka terapije. Svaka završena protetska terapija značajno je poboljšala OHRQoL. Najveći utjecaj na poboljšanje OHRQoL ima samoprocjena oralnog zdravlja prije terapije (18, 2%), a manje ekonomski i socijalni status, opće zdravlje, mjesečna primanja i stupanj obrazovanja (4, 3%). Promjena OHRQoL nije povezana s dobi, brojem preostalih zuba i kliničkom procjenom kvalitete starih proteza. OHRQoL nakon terapije najbolja je kod pacijenata s fiksnim radovima, zatim slijede djelomična proteza, kombinacija djelomične i potpune proteze, zatim opća populacija, potpuna proteza i pokrovna na implantatima. Najveće poboljšanje OHRQoL (najveći efekt terapije) bilo je u skupini pacijenata koji su fiksno- protetski rad zamijenili potpunom protezom i u pacijenata koji su dobili proteze na implantatima, a najmanje kod zamjene fiksnog rada u djelomičnu protezu. Ipak je OHRQoL nakon terapije najlošija kod pacijenata s promjenom fiksnog rada u potpunu protezu, a najbolja kod pacijenata koji su djelomičnu protezu zamijenili potpunom. Metodom posteriornih indeksa utvrđeno je da na resorpciju grebena značajno utječe gubitak stražnjih zuba u mandibuli, a ne utječu spol, dob i Eichner klasifikacija. Najveća gustoća mandibule izmjerena je kod pacijenata s fiksnim radovima, zatim s djelomičnim protezama, a najmanja je kod nosilaca potpunih proteza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0650446-0420 - Utjecaj protetskog rada i drugih faktora na stomatognati sustav i zdravlje (Čelebić, Asja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb