Pregled bibliografske jedinice broj: 404297
Bioetičke i pravne nedoumice u neurologiji
Bioetičke i pravne nedoumice u neurologiji // Bioetika i medicinsko pravo: Zbornik radova 9. bioetičkog okruglog stola (BOSR9) / Sorta-Bilajac, Iva (ur.).
Rijeka: Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2009. str. 219-224 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 404297 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bioetičke i pravne nedoumice u neurologiji
(Bioethical and Legal Dilemmas in Neurology)
Autori
Jančić, Ervin ; Katić-Bubaš, Jasminka ; Brkljačić, Morana ; Sorta-Bilajac, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Bioetika i medicinsko pravo: Zbornik radova 9. bioetičkog okruglog stola (BOSR9)
/ Sorta-Bilajac, Iva - Rijeka : Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2009, 219-224
ISBN
978-953-6384-52-5
Skup
9. bioetički okrugli stol (BOSR9): Bioetika i medicinsko pravo
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 15.05.2008. - 16.05.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prava pacijenata ; medicinski postupak ; zakonski zastupnik ; skrbnik pacijenta ; neurotrauma
(patients’ rights ; medical procedure ; legal representative ; patient guardian ; neurotrauma)
Sažetak
U 2004. godini u Hrvatskoj je prvi puta donijet zakon koji regulira prava pacijenata: Zakon o zaštiti prava pacijenata (“ Narodne novine” , br. 169/04) koji je stupio na snagu 11. prosinca 2004. godine. Zakon je u svojoj materiji usklađen sa Deklaracijom o promicanju prava pacijenata u Europi (Amsterdam, 1994.) koja predstavlja zbornik načela za poboljšanje prava pacijenata u europskim državama članicama Svjetske zdravstvene organizacije. Zakon o zaštiti prava pacijenata utvrdio je devet osnovnih prava pacijenata. To su: pravo na suodlučivanje i pravo na obaviještenost ; pravo na prihvaćanje odnosno odbijanje medicinskog postupka ili zahvata ; pravo na povjerljivost ; pravo na privatnost ; pravo na održavanje osobnih kontakata ; pravo na samovoljno napuštanje zdravstvene ustanove ; pravo na pristup medicinskoj dokumentaciji ; pravo na zaštitu pri sudjelovanju u kliničkim ispitivanjima i pravo na naknadu štete. U dijelu koji se odnosi na prihvaćanje odnosno odbijanje medicinskog postupka potrebno je od pacijenta, njegova zakonskog zastupnika, odnosno skrbnika dobiti potrebnu suglasnost. Zakon je predvidio momente tipa ukoliko se zbog hitne situacije ne može dobiti suglasnost zakonskog zastupnika, odnosno skrbnika pacijent će se podvrći dijagnostičkom, odnosno terapijskom postupku samo u slučaju kada bi zbog nepoduzimanja postupka bio neposredno ugrožen njegov život ili bi mu prijetila ozbiljna i neposredna opasnost od težeg oštećenja njegovoga zdravlja. Postupak se može provoditi bez pristanka zakonskog zastupnika, odnosno skrbnika pacijenta samo dok traje navedena opasnost. Implementacija navedenih zakona u svakodnevnoj praksi u radu sa pacijentima sa posebnim potrebama, pacijentima koji su pretrpjeli neurotraumu, sa moždanim udarom te sa deficitom govora, demencijom i oštećenjem kratkoročnog pamćenja, oštećenjem viših intelektualnih funkcija. Pitanje skrbništa te započinjanje bolničke obrade i liječenja kada je indicirano, a pacijent ne može dati informirani pristanak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Pravo, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka