Pregled bibliografske jedinice broj: 401056
Držićev antipetrarkizam
Držićev antipetrarkizam // Marin Držić – svjetionik dubrovačke renesanse ; Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa (Pariz, 23-25. listopada 2008) / Anđelković, Sava i Thomas, Paul-Louis (ur.).
Zagreb: Disput, 2009. str. 61-78 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 401056 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Držićev antipetrarkizam
(Antipetrarchism in Marin Držić)
Autori
Bogdan, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Marin Držić – svjetionik dubrovačke renesanse ; Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa (Pariz, 23-25. listopada 2008)
/ Anđelković, Sava i Thomas, Paul-Louis - Zagreb : Disput, 2009, 61-78
ISBN
978-953-260-084-1
Skup
Marin Držić – svjetionik dubrovačke renesanse
Mjesto i datum
Pariz, Francuska, 23.10.2008. - 25.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
antipetrarkizam; komedija; pastorala; petrarkizam; parodija
(Antipetrarchism; comedy; pastoral; Petrarchism; parody)
Sažetak
Marin Držić se u pastoralama i komedijama često poigravao ljubavnom lirikom visokoga stila ironizirajući je i prefunkcionirajući u humorističke svrhe. Takav Držićev odnos prema ljubavnoj lirici nerijetko se naziva antipetrarkizmom, što iz više razloga nije uvijek opravdano. U ovome radu polazi se od selektivnog određenja antipetrarkizma i petrarkizma koje je zastupljeno u radovima njemačkih romanista. Kao što se petrarkizam prema takvu preciznijemu shvaćanju čvrsto povezuje s poetikom Petrarkina Kanconijera, a ne proširuje na pojave koje prema njoj ne stoje ni u kakvu afirmativnom odnosu, tako se antipetrarkizmom ne smatra neselektivno sve ono što je drugačije od petrarkizma, dakle nepetrarkističko, već samo ono što ga ismijava ili osporava, najčešće putem burleske, odnosno parodije, ili pomoću otvorenoga opovrgavajućeg tematiziranja. U Držića se u pravilu ne radi o ozbiljnom, otvorenom antipetrarkizmu u kojem bi se petrarkizam izrijekom tematizirao i kritizirao. Analiza primjera iz nekoliko Držićevih drama (Skup, Grižula, Tirena, Arkulin) pokazuje da su u dubrovačkoga autora parodija ili ironiziranje petrarkističke manire u velikoj mjeri povezani s komikom lika ili komikom situacije. Likovi se humoriziraju pomoću nesklada između njihova socijalnoga ili dobnoga statusa i ljubavnoga diskurza koji primjenjuju. Isti se učinak postiže i primjenom toga diskurza na neprimjeren ili ekscesivan način, odnosno u neprimjerenu kontekstu. U Držića su u svim primjerima ironizacije petrarkizma u igri istodobno dva mehanizma, parodijska metatekstualnost i komika lika ili situacije, ali zbog prirode žanra u kojem se ti primjeri pojavljuju češće prevladava drugi. Držićev je antipetrarkizam zbog toga ograničen i žanrovski uvjetovan. Antipetrarkizam, parodija, instrumentalizacija ljubavne lirike nisu u Držića nikakvo sudbinsko poetičko opredjeljenje, nego jedno od brojnih i svrsishodnih komediografskih i dramaturških sredstava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301070-1057 - Oniričko kao poetološki i antropološki problem (Fališevac, Dunja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Tomislav Bogdan
(autor)