Pregled bibliografske jedinice broj: 39987
Bazična istraživanja biomarkera učinaka radiofrekventnog mikrovalnog zračenja (RF/MW) - animalni model
Bazična istraživanja biomarkera učinaka radiofrekventnog mikrovalnog zračenja (RF/MW) - animalni model // Poziv i sažeci. / HDZE (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zdravstvenu ekologiju, HLZ, 2000. str. 3-3 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, pregledni)
CROSBI ID: 39987 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bazična istraživanja biomarkera učinaka radiofrekventnog mikrovalnog zračenja (RF/MW) - animalni model
(Biomarkers of effects of radiofrequency microwave irradiation (RF/MW) - fundamental studies on animal model)
Autori
Bušljeta, Ivana ; Trošić, Ivančica ; Gomzi, Milica.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, pregledni
Izvornik
Poziv i sažeci.
/ HDZE - Zagreb : Hrvatsko društvo za zdravstvenu ekologiju, HLZ, 2000, 3-3
Skup
Stručni sastanak Hrvatskog društva za zdravstvenu ekologiju
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.07.2000
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
radiofrekventno mikrovalno zračenje; biomarkeri učinka; štakori
(radiofrequency microwave irradiation; biomarkers of effects; rats)
Sažetak
Neionizirajuće zračenje je dio elektromagnetskog spektra koji u primarnoj interakciji s tkivima ne ionizira atome i molekule. Intenzivan razvoj i sveobuhvatna primjena novih tehnologija uzrokovali su porast opće i profesionalne izloženosti izvorima neionizirajućeg zračenja. Posebno su važna radiofrekventna zračenja raspona frekvencije od 300 Hz do 300 GHz kojemu pripada i područje mikrovalnog zračenja. Izvori radiofrekventnog mikrovalnog zračenja (RF/MW) su radari, RTV mreža, telekomunikacijski uređaji, pojedini uređaji u domaćinstvu i dijagnostičko-terapijski uređaji u medicini. Podaci istraživanja upućuju da biološki učinci RF/MW zračenja mogu biti neznatni, čak povoljni, ali i dovesti do štetnih posljedica različitog stupnja uočenima na gotovo svim vitalnim organskim sustavima. Bazična istraživanja na pokusnim životinjama uključuju proučavanja mehanizama termalnih, netermalnih i atermalnih učinaka pri akutnoj i kroničnoj izloženosti. Termalni su učinci RF/MW zračenja visokog intenziteta uglavnom poznati, no još je uvijek otvoreno pitanje mehanizma interakcije zračenja niskog intenziteta i biološkog sustava. Za razliku od in vitro istraživanja putem kojih se proučavaju osnovni mehanizmi djelovanja RF/MW zračenja na staničnom i molekularnom nivou, cjelovit je uvid u bioučinkovitost zračenja omogućen istraživanjima na animalnom modelu pod kontroliranim laboratorijskim uvjetima. Potencijalni se učinci tog zračenja mogu uvjetno podjeliti na: mutageni i karcinogeni potencijal, učinak na CNS, hematopoetski sustav, imunološki sustav, kardiovaskularni sustav, endokrinološki i metabolički, učinak na strukture oka i unutarnjeg uha, teratološki, kao i učinak na rast, razvoj i reprodukciju. Zbog nedostatka ujednačenih kriterija, rezultati in vivo istraživanja često su oprečni i neponovljivi, a njihova ekstrapolacija zahtijeva dodatni napor kako bi se utvrdili relevantni učinci na ljudski organizam.
Istraživanjima u Jedinici za dozimetriju zračenja i radiobiologiju-IMI utvrđuju se biomarkeri učinka RF/MW zračenja niskog intenziteta u štakora. Prate se kvalitativni i kvantitativni odgovori stanica koštane srži, periferne cirkulacije i slobodne populacije stanica pluća u subakutnoj izloženosti zračenju frekvencije 2450 MHz i raspona gustoće snage od 5-15 mW/cm2. Prema utvrđenom protokolu životinje se po grupama zrače tijekom 30 dana, a žrtvuju nakon ukupno 2x2, 7x2, 15x2 i 30x2 sati izloženosti. Preliminarni rezultati upućuju na smanjen apsolutni broj leukocita i izmijenjenu zastupljenost pojedinih staničnih subpopulacija bijele krvne loze u perifernoj krvi te na izmijenjenu aktivnost i pad ukupnog broja alvelarnih makrofaga u funkciji vremena i akumulirane doze. U daljnjoj fazi istraživanja posebnu pažnju posvetit će se potencijalnom učinku zračenja na diferencijaciju, sazrijevanje i proliferaciju stanica koštane srži. Uz prikupljene podatke dobit će se uvid u postojanje eventualnih biomarkera učinka RF/MW zračenja na kinetiku razvojnih faza krvnih stanica u odnosu na dozu i vrijeme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb