Pregled bibliografske jedinice broj: 399588
Jezični varijeteti i nacionalni identiteti: Prilozi proučavanju standardnih jezika utemeljenih na štokavštini
Jezični varijeteti i nacionalni identiteti: Prilozi proučavanju standardnih jezika utemeljenih na štokavštini / Badurina, Lada ; Pranjković, Ivo ; Silić, Josip (ur.). Zagreb: Disput, 2009 (zbornik)
CROSBI ID: 399588 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jezični varijeteti i nacionalni identiteti: Prilozi proučavanju standardnih jezika utemeljenih na štokavštini
(Language varieties and national identities: Contributions to the study of standard languages based on Štokavian dialect)
Urednik/ci
Badurina, Lada ; Pranjković, Ivo ; Silić, Josip
Ostali urednici
Matešić, Mihaela
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Uredničke knjige, zbornik, znanstvena
Izdavač
Disput
Grad
Zagreb
Godina
2009
Stranica
496
ISBN
978-953-260-054-4
Ključne riječi
sociolingvistika; pragmalingvistika; jezična norma; standardni jezik; hrvatski standardni jezik; bošnjački standardni jezik; crnogorski standardni jezik; srpski standardni jezik
(sociolinguistics; pragmalinguistics; language norm; standard language; Croatian standard language; Bosnian standard language; Montenegro standard language; Serbian standard language)
Sažetak
Zbornik Jezični varijeteti i nacionalni identiteti rezultat je nastojanja da se na jednome mjestu okupe razmatranja domaćih i stranih jezikoslovaca koji se između ostaloga bave i sociolingvističkom situacijom na prostoru bivše Jugoslavije, s posebnim obzirom na normativne i/ili sociopolitičke promjene što su se na tome prostoru dogodile nakon devedesetih godina. Prilozi – njih 29 iz pera 31 autora – podijeljeni su u četiri cjeline. U prvu cjelinu (Opća standardnojezična pitanja) izdvojili smo 5 tekstova izrazito teorijsko-metodološke utemeljenosti. Druga cjelina (Pitanja sociolingvstičkog statusa pojedinih standardnih jezika /bosanskoga/bošnjačkoga, crnogorskoga, hrvatskoga i srpskoga/) okuplja 9 tekstova koji se odnose na pojedine standardne jezike utemeljene na štokavštini i na njihovo normiranje. Treća cjelina (Pitanja jezičnih normi, bilo poredbeno bilo u pojedinim standardnim jezicima) donosi 6 tekstova koji se, u manjoj ili većoj mjeri, tiču pojedinih normi spomenutih standardnih jezika, tj. pravogovorne, pravopisne i leksičke norme. I, napokon, u četvrtu su cjelinu (Gramatička i pragmalingvistička pitanja vezana uz pojedine jezike i /novije/ jezične situacije) uvršteni tekstovi u kojima je riječ o pojedinačnim pretežito gramatičkim i/ili pragmalingvističkim pitanjima. U objavljenim prilozima odražavaju se različita gledanja na naznačenu problematiku. Raznolikost tema, gledišta i teorijsko metodoloških pristupa zacrtana je odabranom koncepcijom zbornika. Tome su pridonijeli autori svojim vrijednim prilozima. Svi su tekstovi recenzirani.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
Radovi u zborniku "Jezični varijeteti i nacionalni identiteti: Prilozi proučavanju standardnih jezika utemeljenih na štokavštini" pisani su na hrvatskome, njemačkome, engleskome, crnogorskome, bošnjačkome te srpskome jeziku.
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0000000-3384 - Hrvatski pravopisno-pravogovorni priručnik (Silić, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
130-0000000-3623 - Metodologija i izrada udžbenika i testiranja za hrvatski kao drugi/strani jezik (Pranjković, Ivo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka