Pregled bibliografske jedinice broj: 399357
Djelotvornost naknadnog ispravka negativnih informacija. Kolika je stvarna snaga demantija?
Djelotvornost naknadnog ispravka negativnih informacija. Kolika je stvarna snaga demantija? // Knjiga sažetaka 16. godišnje konferencije hrvatskih psihologa "Psihologija - Mediji - Etika" / Hadžiselimović, Dževdet ; Kolesarić, Vladimir ; Pregrad, Jasenka ; Plavšić, Marlena (ur.).
Poreč: -, 2008. str. - (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 399357 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Djelotvornost naknadnog ispravka negativnih informacija. Kolika je stvarna snaga demantija?
(Efficacy of subsequently negative information correction)
Autori
Ljubotina, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 16. godišnje konferencije hrvatskih psihologa "Psihologija - Mediji - Etika"
/ Hadžiselimović, Dževdet ; Kolesarić, Vladimir ; Pregrad, Jasenka ; Plavšić, Marlena - Poreč, 2008
Skup
16. godišnja konferencija hrvatskih psihologa "Psihologija - Mediji - Etika"
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 01.10.2008. - 04.10.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
negativni dojam o osobi; mediji
(negative impression of a person; media)
Sažetak
Vrlo često mediji o pojedinoj osobi iznose negativne informacije koje kod čitatelja ili gledatelja mogu stvoriti negativni dojam o toj osobi. Negativni dojam može se oblikovati iznošenjem istinitih, ali i neistinitih, djelomično istinitih ili nepotpunih informacija, stavljanjem točnih informacija u odgovarajući kontekst te na druge poznate načine. Zakon o medijima RH (2004.) u člancima 40. do 58. regulira ostvarivanje prava na ispravak i odgovor, proceduru objavljivanja ispravka te prava osobe kojoj su objavom informacija povrijeđena prava ili interesi. Ispravak se mora objaviti bez promjena i dopuna na istom ili istovrijednom mjestu programskog prostora. Kroz dva eksperimenta pokušali smo ispitati koliki je stvarni učinak naknadnog ispravka prethodno iznijetih negativnih informacija na ukupni dojam o osobi. Dojam o osobi procijenjivan je na ljestvici tipa semantičkog diferencijala s 25 bipolarnih atributa, a sudjelovalo je ukupno 480 ispitanika. U prvom eksperimentu ispitan je utjecaj dva faktora: 1. osobe koja vrši ispravak (3 razine: 1a. ispravak osobe o kojoj su iznijete negativne informacije ; 1b. ispravak neutralne osobe ; 1c. ispravak autora negativnih informacija, tj. novinara) i 2. sadržaj ispravka. (2 razine: 2a. demanti negativnih informacija ; 2b. demanti negativnih informacija uz dodatak novih pozitivnih informacija o osobi). Kroz drugi eksperiment nastojali smo provjeriti koliki je učinak iznošenja negativnih informacija o osobi koja je prije toga već prikazana u pozitivnom ili negativnom kontekstu, te kolika je u tom slučaju snaga demantija. Rezultati pokazuju da je efikasnost ispravka najveća kad je vrši sam autor negativne informacije (tj. novinar), a najmanja kad je vrši osoba na koju se negativna informacija odnosi. Također samo poricanje iznijetih negativnih informacija manje je efikasno od demantija u kojem su o osobi iznijete i neke nove pozitivne informacije. Kada je osoba prvotno bila prikazana u pozitivnom kontekstu, te su nakon toga o njoj iznijete negativne informacije učinak demantija bio je slabiji, nego kad su demantirane informacije o osobi koja je u početku prikazana u negativnom kontekstu. Jedini oblik demantija koji je većim dijelom poništio utjecaj prethodno iznijetih negativnih informacija bio je demanti autora tih informacija, koji je u demantiju naveo i neke nove pozitivne informacije o oštećenoj osobi, što je u praksi iznimno rijedak slučaj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301683-1402 - Mjerenje latentnih psiholoških svojstava: Dispozicije i procesi ličnosti (Buško, Vesna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Damir Ljubotina
(autor)