Pregled bibliografske jedinice broj: 397615
Učinak 5-azacitidina na rast ektoplacentalnog stošca i proliferacijsku sposobnost decidua stanica štakora
Učinak 5-azacitidina na rast ektoplacentalnog stošca i proliferacijsku sposobnost decidua stanica štakora, 2009., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 397615 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak 5-azacitidina na rast ektoplacentalnog stošca i proliferacijsku sposobnost decidua stanica štakora
(5-azacytidine impact on the growth of the ectoplacental cone and capacity for proliferation of the rat decidua)
Autori
Šerman, Alan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.01
Godina
2009
Stranica
73
Mentor
Bulić-Jakuš, Floriana
Ključne riječi
metilacija DNA; 5-azacitidin; PCNA; ektoplacentalni stožac; decidua
(DNA methylation; 5-azacytidine; PCNA; ectoplacental cone; decidua)
Sažetak
Trofoblast ektoplacentalnog konusa i decidua stanice zajedno čine najveći dio buduće posteljice u glodavaca. Primjenom teratogena 5-azacitidina (5azaC) u kritičnim fazama razvoja embrionalnih strukura utjecali smo na rast i proliferaciju ovih ekstraembrionalnih dijelova deciduoma. 5azaC intraperitonealno je injiciran (5mg/kg) skotnim ženkama 2. dana gestacije (1. eksp. skupina) ili 5. dana gestacije (2. eksp. skupina) ili 8. dana gestacije (3.eksp skupina) dok su netretirane ženke služile kao kontrola. Devetog dana gestacije (0 dan nalaz vag. čepa) ženke su žrtvovane i izolirani su deciduomi sa zametkom. Kako bi se utvrdilo postoje li razlike u rastu konusa nakon primjene 5azaC (2. i 8. dana) oni su uzgajani “ in vitro” u inkubatoru kroz tri dana (5% C02 i 95% zraka na 370C) te su četvrti dan fiksirani, a prethodno je izmjeren promjer pomoću okularnog mikrometra. Rast konusa “ in vivo” proučen je njihovom transplantacijom pod bubrežnu čahuru štakora kroz 6 tjedana. Proliferacijska sposobnost decidua stanica testirana je imunohistokemijskom metodom pomoću proliferacijskih markera PCNA i Ki67, a prvi je kvantificiran pomoću stereološke varijable numeričke gustoće. 5azaC primijenjen 8. dana gestacije povećao je rast konusa u kulturi, dok je njegova transplantacija pokazivala najmanje znakove infiltracije koja je rezultirala stvaranjem vezivnog tkiva te jakom limfocitnom infiltracijom. Konusi tretirani 5azaC 5. dana gestacije i transplantirani pod bubrežnu čahuru, daleko su najviše narušili građu bubrega dok su kontrole po invazivnosti bile između ove dvije analizirane eksperimentalne skupine. Proliferacija decidua stanica statistički je značajno veća u eksperimentalnim skupinama u usporedbi sa kontrolom, a u prvoj eksperimentalnoj skupini (5. dan primjene 5azaC) bila je veća nego u drugoj (8. dan primjene 5azaC) (p<0.05 ; Student’ s t-test). Dobiveni rezultati ukazuju da je periimplantacijsko i perigastrulacijsko razdoblje, za koje se zna da je kritično za razvoj zametka, također ključno i za razvoj ekstraembrionalnih strukutra iz kojih će se razviti posteljica pa teratogeni poput 5azaC mogu najviše utjecati na njihov razvoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080399-0335 - Eksperimentalni embrionalni tumori i razvoj zametaka sisavaca in vitro i in vivo (Jakuš, Florijana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb