Pregled bibliografske jedinice broj: 394065
Automatizirano testiranje aplikacijskih programa eksperimentalnom metodologijom
Automatizirano testiranje aplikacijskih programa eksperimentalnom metodologijom, 2009., magistarski rad, Elektrotehnički fakultet u Osijeku, Osijek
CROSBI ID: 394065 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Automatizirano testiranje aplikacijskih programa eksperimentalnom metodologijom
(Automated application testing using experimental methodology)
Autori
Vasilić, Suzana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Elektrotehnički fakultet u Osijeku
Mjesto
Osijek
Datum
27.03
Godina
2009
Stranica
111
Mentor
Perić, Nedjeljko
Ključne riječi
automatizirano testiranje; eksploratorno testiranje; diskretni sustavi; kvaliteta softvera
(automated testing; exploratory testing; discret systems; software quality)
Sažetak
Automatizacija procesa prisutna je u raznim granama proizvodnih procesa. Takav je slučaj i sa razvojem programske podrške odnosno pri razvoju poslovnih aplikacija. Budući da testiranje programske podrške čini osnovu za osiguranje kvalitete podrške, automatizacijom testiranja nastoji se izbjeći dugotrajno ponavljajuće ručno testiranje i ubrzati testiranje. Testiranje programske podrške obuhvaća analizu zahtjeva i dokumentacije, određivanje testova, provođenje testova i analizu rezultata. Automatizacija testiranja najčešće podrazumijeva automatizaciju provođenja testova za što je potrebno unaprijed napraviti analizu zahtjeva i pripremiti testne slučajeve. Uobičajene metode testiranja temelje se na pisanju testnih slučajeva. Međutim, u stvarnim uvjetima razvoja programske podrške pisanje testnih slučajeva ponekad je teško izvedivo. Kako bi se proces testiranja pojednostavio, moguće je koristiti neformalne metode testiranja. Jedan od oblika neformalnog testiranja je eksploratorno testiranje koje provode korisnici. Osnovna razlika između eksploratornog i standardnog načina testiranja je što za eksploratorno testiranje ne treba unaprijed pripremiti testove. Cilj ovog rada je provesti analizu procesa automatizacije testiranja programske podrške i analizirati postojeća dostignuća u polju automatizacije testiranja. Analizirane su mogućnosti i način provođenja automatizacije s obzirom na pojedine dijelove procesa testiranja. Napravljena analiza primijenjena je na primjeru programa poslovne aplikacije te je dana analiza učinkovitosti u vremenu i pronađenim pogreškama. Kako bi se utvrdile prednosti i nedostaci automatiziranog testiranja, provedeno je i ručno testiranje programa poslovne aplikacije. Radi usporedbe učinkovitosti ručnog testiranja ono je provedeno na dva načina: kao testiranje temeljeno na modelu i kao eksploratorno testiranje. Rezultati automatiziranog testiranja programa poslovne aplikacije uspoređeni su s ostvarenim rezultatima ručnog testiranja. Analizirane su prednosti i nedostaci pojedinog načina testiranja te opravdanost provođenja automatizacije testiranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
036-0361621-3012 - Napredne strategije upravljanja i estimacije u složenim sustavima (Perić, Nedjeljko, MZO ) ( CroRIS)
165-0361621-2000 - Distribuirano računalno upravljanje u transportu i industrijskim pogonima (Hocenski, Željko, MZO ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb,
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek
Profili:
Nedjeljko Perić
(mentor)