Pregled bibliografske jedinice broj: 392177
Rasprostranjenost i biogeokemijsko ponašanje sulfonamida, fluorokinolona, makrolida i trimetoprima u otpadnim i prirodnim vodama
Rasprostranjenost i biogeokemijsko ponašanje sulfonamida, fluorokinolona, makrolida i trimetoprima u otpadnim i prirodnim vodama, 2009., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 392177 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rasprostranjenost i biogeokemijsko ponašanje
sulfonamida, fluorokinolona, makrolida i
trimetoprima u otpadnim i prirodnim vodama
(Occurrence and behaviour of sulfonamides,
fluoroquinolones, macrolides and trimethoprim in
wastewater and natural water)
Autori
Senta, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.02
Godina
2009
Stranica
VII + 120
Mentor
Ahel, Marijan
Ključne riječi
fluorokinoloni ; makrolidi ; otpadne vode. prirodne vode ; sulfonamidi ; trimetoprim. tekućinska kromatografija – tandemna spektrometrija masa (LC-MS/MS).
(fluoroquinolones ; liquid chromatography – tandem mass spectrometry (LC-MS/MS) ; macrolides ; natural water ; sulfonamides ; trimethoprim ; wastewater)
Sažetak
Razvijena je analitička metoda za određivanje sulfonamida, fluorokinolona, makrolida i trimetoprima u otpadnim i prirodnim vodama vezanim sustavom tekućinska kromatografija – tandemna spektrometrija masa (LC-MS/MS). Ciljani antibiotici razdvojeni su primjenom tekućinske kromatografije obrnutih faza, a za detekciju i kvantitativno određivanje upotrijebljeno je praćenje višestrukih tranzicijskih reakcija. Vodeni uzorci obogaćeni su ekstrakcijom na čvrstoj fazi na kolonicama Oasis HLB. Apsolutni analitički povrati iz realnih uzoraka bili su između 54 % i 119 % uz dobru ponovljivost (RSD od 1 % do 18 %). Granice određivanja bile su između 1, 5 ng L-1 i 69 ng L-1. Primjena metode pokazala je široku rasprostranjenost proučavanih antibiotika u otpadnim vodama hrvatskih gradova u koncentracijskom rasponu od nekoliko desetaka ng L-1 do nekoliko µ ; ; g L-1. Njihovo uklanjanje u konvencionalnim uređajima za obradu otpadnih voda bilo je nepotpuno. Membranski bioreaktori pokazali su se učinkovitijim, ali samo za dio proučavanih antibiotika, dok je za teškorazgradljive sastojke visoke stupnjeve uklanjanja omogućila tek primjena nanofiltracije, reverzne osmoze i ozoniranja. Tragovi antibiotika detektirani su i u hrvatskim rijekama, pri čemu su visoke koncentracije pojedinih makrolida u rijeci Savi ukazale na problem zagađenja okoliša otpadnim vodama farmaceutske industrije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-098-0982934-2712 - Organski spojevi kao molekulski obilježivači antropogenog utjecaja na okoliš (Ahel, Marijan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb