Pregled bibliografske jedinice broj: 391331
Arheološka istraživanja nalazišta Crkvari - crkva Sv. Lovre 2008. godine
Arheološka istraživanja nalazišta Crkvari - crkva Sv. Lovre 2008. godine // Annales Instituti archaeologici, 5 (2009), 36-42 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 391331 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arheološka istraživanja nalazišta Crkvari - crkva Sv. Lovre 2008. godine
(Archaeological Excavations at the Crkvari-St. Lawrence Church site, 2008)
Autori
Tkalčec, Tatjana
Izvornik
Annales Instituti archaeologici (1845-4046) 5
(2009);
36-42
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
arheološka istraživanja; Crkvari; crkva Sv. Lovre; groblje; srednjovjekovno gradište; kasni srednji vijek; novi vijek
(archaeological excavations; Crkvari; St. Lawrence Church; cemetery; medieval hillfort; Late Middle Ages; New Era)
Sažetak
U kolovozu i rujnu 2008. godine Institut za arheologiju je nastavio je šestu sezonu arheoloških istraživanja srednjovjekovne crkve s grobljem koja se nalazi na izdvojenome brežuljku uz selo Crkvari, općina Orahovica, Virovitičko-podravska županija. Iskopavanjima oko apside današnje kapele cilj je, osim sagledavanja temelja gotičke apside i kontrafora te lučenja ostalih znanstvenih saznanja, ujedno i priprema terena za izvođenje budućih drenažnih radova. Na tom prostoru pronađeno je 32 groba iz razdoblja srednjeg i novog vijeka, što ukupno daje broj od 233 istraženih grobova na lokalitetu. Istraživanja na istoku okolo apside sa svom složenom slojevitošću i bogatim nalazima dala su niz informacija koje pomažu za interpretaciju slijeda horizonata pokopavanja na ovome položaju kao i o slijedu pojedinih građevinskih faza na lokalitetu. Pronalasci novca Nikole Iločkoga u sigurnim arheološkim cjelinama pomažu kronološkoj analizi slojeva te ujedno ukazuju i na velik značaj ovoga lokaliteta u srednjem vijeku. Međutim, najznačajnija otkrića u 2008. godini polučena su otvaranjem veće površine ispred zapadnog pročelja današnje crkve. Dispozicija novootkrivene arhitekture te stilska obilježja kompleksa ukazuju na otkriće velike trobrodne crkve s moćnim zvonikom. Čini se da je rađena i u više graditeljskih faza, no sve unutar razdoblja koji je u ovom našem području obilježen gotičkim stilom o čemu svjedoče potpornjaci, tj. kontrafori na građevini kao i pojedinačni nalazi profilirane kamene plastike, te profilirani okviri prozora izrađenih iz opeke. Za preciziranje mogućih faza gradnje potreban je nastavak sustavnih arheoloških istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0693 - Srednjovjekovno naseljavanje sjeverne Hrvatske u svjetlu arheoloških izvora (Sekelj-Ivančan, Tajana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb
Profili:
Tatjana Tkalčec
(autor)