Pregled bibliografske jedinice broj: 3906
Neke histološke i histokemijske osobitosti jedne vrste dupina roda Tursiops iz Jadrana
Neke histološke i histokemijske osobitosti jedne vrste dupina roda Tursiops iz Jadrana // Zbornik priopćenja Četvrtog kongresa biologa Hrvatske : zbornik sažetaka = Proceedings of the Fourth Congress of Croatian Biologists : book of abstracts / Šerman, Draško (ur.).
Zagreb: Hrvatsko biološko društvo, 1993. str. 84-86 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 3906 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neke histološke i histokemijske osobitosti jedne vrste dupina roda Tursiops iz Jadrana
(Some Histological and Histochemical Characteristics of one Species of Bottlenose Dolphin (Tursiops sp.) from the Adriatc Ses)
Autori
Gomerčić, Hrvoje ; Huber, Đuro ; Gomerčić, Vera ; Ozretić, Bartolo ; Vuković, Snježana ; Škrtić, Darinka ; Babac-Pašagić, Gordana ; Jukić-Brestovec, Vera
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik priopćenja Četvrtog kongresa biologa Hrvatske : zbornik sažetaka = Proceedings of the Fourth Congress of Croatian Biologists : book of abstracts
/ Šerman, Draško - Zagreb : Hrvatsko biološko društvo, 1993, 84-86
ISBN
953-6241-00-5
Skup
Kongres biologa Hrvatske (4 ; 1991)
Mjesto i datum
,
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dobri dupin; Tursiops sp; histologija; histokemija; Jadransko more; Hrvatska
(bottlenose dolphin; Tursiops sp.; histology; histochemistry; Adriatic Sea; Croatia)
Sažetak
Istraživanja su izvršena na jedinki dupina iz roda Tursiops, nastradaloj u ribarskoj mreži u Jadranu. Radi se o vrsti vrlo sličnoj dobrom dupinu (Tursiops truncatus), međutim ipak se bitno razlikuje od te vrste dupina. To je bila juvenilna ženka dugačka 265 cm i teška 204 kg. Histološka i histokemijska istraživanja izvršena su na jajniku, bubregu, jetri i nekoliko skupina mišića (pektoralni, abdominalni, lumbalni i dijafragma). Rezovi navedenih tkiva su obojeni hemalaunom i eozinom, te reakcijama za prikaz lokalizacije oksidativnih enzima (alfa-GP-DH, Gl-DH, L-DH, S-DH, DPN-D, TPN-D), te ATP-aze. U jajniku se nalazi veći broj Graffovih folikula različitog stupnja razvoja. Jajnik odgovara strukturi jajnika ostalih juvenilnih sisavaca. Jetra je građena od malenih hepatocita s pravilnom okruglom jezgrom s kromatinom na periferiji. Aktivnost istraženih oksidativnih enzima je zrnata i difuzna u hepatocitima, a jednolika je po svim stanicama. Bubreg odgovara onima u ostalih sisavaca s time da su razvijene debele nakupine vezivnog tkiva između renkula. Aktivnost oksidativnih enzima je izražena u epitelnim stanicama tubula bubrega, jače u proksimalnim nego distalnim kanalićima. U mišićima se uočavaju dva tipa vlakana. Bijela su nešto većeg promjera i vrlo slabe zrnate reakcije na oksidativne enzime. Crvena su nešto manjeg promjera i znatno jače zrnate reakcije na enzime. U mišićima ima oko 50% bijelih i 50% crvenih vlakana, a u ošitu su oba tipa vlakana nešto manjeg promjera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
Napomena
Prema predgovoru, kongres je bio organiziran za listopad 1991. godine u Dubrovniku, ali nije održan zbog agresije Srbije i Crne Gore na Dubrovnik.
POVEZANOST RADA
Projekti:
053016
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb
Profili:
Vera Gomerčić
(autor)
Darinka Škrtić
(autor)
Hrvoje Gomerčić
(autor)
Snježana Vuković
(autor)
Vera Jukić-Brestovec
(autor)
Bartolo Ozretić
(autor)
Gordana Babac-Pašagić
(autor)
Đuro Huber
(autor)