Pregled bibliografske jedinice broj: 389539
Praćenje zdravlja stada-osnova uspješnog ekološkog ovčarstva
Praćenje zdravlja stada-osnova uspješnog ekološkog ovčarstva // 1. Eco World Fest, Opatija, Hrvatska, 2.-4. travnja 2009. / Željko Krpan i Albert Marinculić (ur.).
Zagreb: Hrvatsko veterinarsko društvo, 2009. str. 12-13 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 389539 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Praćenje zdravlja stada-osnova uspješnog ekološkog ovčarstva
(Flock health management - basis for successful organic sheep breeding)
Autori
Radin, Lada, Shek-Vugrovečki, Ana, Šimpraga, Miljenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
1. Eco World Fest, Opatija, Hrvatska, 2.-4. travnja 2009.
/ Željko Krpan i Albert Marinculić - Zagreb : Hrvatsko veterinarsko društvo, 2009, 12-13
Skup
1. Eco World fest
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 02.04.2009. - 04.04.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
zdravlje stada; ovce; ekološko ovčarstvo
(flock health; sheep; organic sheep breeding)
Sažetak
U Hrvatskoj se u 2008. godini uzgajalo oko 600.000 ovaca. Većina uzgajivača uzgaja ovce ekstenzivno, na tradicionalni način. U velikoj mjeri u uzgoju su zastupljene hrvatske izvorne pasmine ovaca, koje su dobro prilagođene na okolišne i klimatske uvjete u kojima žive. U pojedinim dijelovima Hrvatske, inozemne pasmine se manje ili više prilagođavaju na novonastale uvjete. No, u fazi prilagodbe, može doći do određenih gubitaka u proizvodnji. Kada je u pitanju ekološko ovčarstvo, prema preporukama IFOAM-a i Pravilnika o ekološkoj proizvodnji životinjskih proizvoda (NN 13/02), naglasak je na preventivnoj zdravstvenoj zaštiti. Ona se postiže odgovarajućim uvjetima smještaja, pravilnom hranidbom, higijenom nastambi, životinja i ljudi te zakonom propisanim cijepljenjima. U tom smislu, obavezna je suradnja između vlasnika stada i veterinara. Veterinari su dužni pratiti zdravlje stada i upravljati njegovom proizvodnošću te trajno educirati stočare za ekološku proizvodnju. Srećom, zarazne bolesti ovaca u Hrvatskoj danas ne nanose tolike štete ovčarstvu kao ranije, jer su uglavnom suzbijene. No, najznačajniji izvor zdravstvenih problema i smanjene proizvodnosti u ekstenzivno držanih stada ovaca u nas su parazitarne invazije. Zato je potrebno uspostaviti sustav praćenja zdravlja stada kojim će nizom praćenih pokazatelja na vrijeme moći uočiti rane znakove bolesti. Sukladno dosadašnjim iskustvima, hematološki i biokemijski pokazatelji mogu dati uvid u zdravstveno stanje životinje. Upotpunjavajući ih s poviješću bolesti, kliničkom pretragom, i koprološkom pretragom, veterinar koji nadzire farmu dobiva niz podataka kroz koje može procijeniti zdravlje, kako pojedine životinje, tako i cijelog stada. Uz bioprofilaktičke metode, kao i postojeće alternativne načine liječenja, moguće je imati zdravo ekološko stado ovaca, koje u proizvodnji postiže dobre rezultate. Zdrave životinje jamče uspješan razvoj ovčarske farme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
053-1780469-2110 - Normizacija nekih pokazatelja zdravlja hrvatskih izvornih pasmina ovaca (Šimpraga, Miljenko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb