Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 389203

Anton Steinbüchel i začetak novoga doba u istraživanju dalmatinskih starina


Špikić, Marko
Anton Steinbüchel i začetak novoga doba u istraživanju dalmatinskih starina // Kulturna baština, 33 (2006), 171-186 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)


CROSBI ID: 389203 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Anton Steinbüchel i začetak novoga doba u istraživanju dalmatinskih starina
(Anton Steinbüchel and a New Approach to the Study of Dalmatian Antiquities)

Autori
Špikić, Marko

Izvornik
Kulturna baština (0351-0557) 33 (2006); 171-186

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
Steinbüchel; car Franjo I.; Dalmacija; arheologija; konzerviranje
(Steinbüchel; emperor Francis I; Dalmatia; archaeology; conservation of monuments)

Sažetak
U pratnji austrijskoga cara Franje I., koji je u proljeće 1818. posjetio Dalmaciju, nalazio se i mladi antikvar Anton Steinbüchel von Rheinwall (1790.-1883.). Carev dolazak u ovu zapuštenu pokrajinu, koja je tada pripojena Austrijskome Carstvu, imao je prije svega političku važnost. No, uzimajući u obzir da je car bio ljubitelj starina te da je u okviru političkih posjeta često nalazio vremena za obilazak arheoloških lokaliteta (1816. u Puli, 1818. u Saloni, 1819. u Rimu i Pompejima), vidi se da se posjeta ne može promatrati isključivo iz političkog aspekta. Carevi su zapisi o dalmatinskom putovanju već otprije poznati, istraženi i objavljeni. Dodatnu važnost ovom događaju ipak daju Steinbüchelovi stručni zapisi. Oni su objavljeni u vodećim bečkim časopisima 1818. i 1820. U članku se raspravlja o važnosti ovih zapisa, koji se shvaćaju kao dokumenti začetka jednog novog vremena u istraživanju dalmatinskih starina. To se argumentira usporedbom s dotadašnjom istraživačkom procedurom, prisutnom naročito od sredine 18. stoljeća, kada se pojavljuju prve naznake empirijskog i arheološkog pristupa. Autor smatra da se dolaskom cara Franje i njegova antikvara te uspostavom prvih stalnih i državno financiranih arheoloških istraživanja otvaraju pretpostavke i za novu epistemološku situaciju u istraživanju dalmatinskih spomenika. Umjesto putnika, koji sastavljaju tekstove na temelju čitalačkog iskustva i površnoga poznavanja arheološke i antikvarne povijesti Dalmacije, od 1818. počinju se favorizirati arheološka autopsija i postojaniji pristup zaštiti splitskoga graditeljskog naslijeđa. Kod Steinbüchela se može primijetiti da je oslanjanjem na ilustrirana izdanja Roberta Adama i Louis-François Cassasa, utvrdio važnost ikonografskog konzerviranja i prikazivanja dalmatinskih spomenika u slici, a ne više dominantno u tekstu. S druge strane, uz uspostavu arheološkog i konzervatorskog djelovanja, Steinbüchelovi su kratki osvrti na splitske starine (epigrafiku, skulpturu, arhitekturu) anticipirali kasnije povijesno-umjetničke rasprave o antičkim spomenicima. Steinbüchel je od posjete Dalmaciji imao koristi, jer je već početkom 1819. postao ravnatelj bečkoga Kabineta za numizmatiku i starine, a u Splitu i Saloni istodobno su otpočeta utemeljiteljska istraživanja, istodobna s onima u sjevernoj Italiji i Donjoj Austriji.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Marko Špikić (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Špikić, Marko
Anton Steinbüchel i začetak novoga doba u istraživanju dalmatinskih starina // Kulturna baština, 33 (2006), 171-186 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
Špikić, M. (2006) Anton Steinbüchel i začetak novoga doba u istraživanju dalmatinskih starina. Kulturna baština, 33, 171-186.
@article{article, author = {\v{S}piki\'{c}, Marko}, year = {2006}, pages = {171-186}, keywords = {Steinb\"{u}chel, car Franjo I., Dalmacija, arheologija, konzerviranje}, journal = {Kulturna ba\v{s}tina}, volume = {33}, issn = {0351-0557}, title = {Anton Steinb\"{u}chel i za\v{c}etak novoga doba u istra\v{z}ivanju dalmatinskih starina}, keyword = {Steinb\"{u}chel, car Franjo I., Dalmacija, arheologija, konzerviranje} }
@article{article, author = {\v{S}piki\'{c}, Marko}, year = {2006}, pages = {171-186}, keywords = {Steinb\"{u}chel, emperor Francis I, Dalmatia, archaeology, conservation of monuments}, journal = {Kulturna ba\v{s}tina}, volume = {33}, issn = {0351-0557}, title = {Anton Steinb\"{u}chel and a New Approach to the Study of Dalmatian Antiquities}, keyword = {Steinb\"{u}chel, emperor Francis I, Dalmatia, archaeology, conservation of monuments} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font