Pregled bibliografske jedinice broj: 38789
Upitnik sportske orjentacije - provjera faktorske strukture
Upitnik sportske orjentacije - provjera faktorske strukture // Sažetci radova XII. Dana psihologije u Zadru / Manenica, Ilija (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2000. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 38789 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Upitnik sportske orjentacije - provjera faktorske strukture
(Sport Orientation Questionnaire - Factor Structure Testing)
Autori
Štimac, Dean ; Barić, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažetci radova XII. Dana psihologije u Zadru
/ Manenica, Ilija - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2000
Skup
XII. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 25.05.2000. - 27.05.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
upitnik sportske orjentacije; faktorska struktura; djeca
(Sport orientation questionnaire; factor structure; children)
Sažetak
Upitnik sportske orjentacije - provjera faktorske strukture
Upitnik sportske orijentacije razvili su Gill i Deeter, 1988, s ciljem procjene motivacije postignuća u sportskom okruženju. Njihova ideja o postojanju tri odvojena, ali korelirana tipa sportske motivacije u njihovom upitniku, kompetitivnost, usmjerenost prema pobjedi i usmjerenost prema cilju bila je potvrđena eksplorativnom i konfirmativnom faktorskom analizom na uzorku studenata i srednjoškolaca.
U ovom radu upitnik je po prvi puta primijenjen u našoj zemlji, pa nije bilo moguće poslužiti se iskustvima dobivenima na uzorcima ispitanika iz hrvatske populacije. Uzorkom je bilo obuhvaćeno 73 učenika i 64 učenice petog razreda zagrebačke osnovne škole, ispitanici su vježbali u okviru projekta 034007 Ministarstva znanosti i tehnologije Republike Hrvatske..
Željelo se provjeriti da li se na prevedenom upitniku može utvrditi ista faktorska struktura kao kod Gillove i Deetera, ili ne. U njihovim analizama faktor kompetitivnosti je određivalo 13, a faktor usmjerenosti na pobjedu i usmjerenosti na cilj po 6 čestica (upitnik ukupno sadrži 25 čestica).
Upitnik je faktoriziran posebno na uzorku djevojčica i posebno na uzorku dječaka, fiksiranjem značajnih glavnih komponenata matrice interkorelacija čestica na tri, te njihovom transformacijom u promax soluciju.
U uzorku djevojčica potvrđena je ideja Gillove i Deetera o strukturi upitnika. Izdvojeni su faktori kompetitivnosti (originalno 8 čestica kompetitivnosti od ukupno 12 sa maksimalnim projekcijama), usmjerenosti na pobjedu (5 originalnih čestica usmjerenosti na pobjedu od ukupno 7 sa maksimalnim projekcijama) i usmjerenosti na cilj (4 čestice usmjerenosti na cilj s maksimalnim projekcijama). Faktori su bili u umjerenim, podjednakim korelacijama, iako se očekivalo da će usmjerenost prema cilju biti u nižim korelacijama s ostalima .
U uzorku dječaka hipotetska struktura upitnika nije potvrđena. Sva tri izolirana faktora bila su, naime kontaminirana kompetitivnošću, pa su sukladno tome u prvi čas bili interpretirani kao usmjerenost na cilj i kompetitivnost, usmjerenost na pobjedu i kompetitivnost, te kompetitivnost. Bez obzira na to što se dobijene strukture faktora ne slažu s interpretacijom autora upitnika, one su, s obzirom na istraživanja Chantal i sur., 1996, Vallerand i Sosier, 1994. i drugih u okviru Deci i Ryanove teorije samoodređenja, logične. Naime, prvi faktor bi se najbolje mogao opisati kao samoodređujuća ekstrinzička motivacija ili kompetitivnošću potaknuto stremljenje cilju. Drugi faktor predstavlja izrazitu nesamoodređujuću ekstrinzičku motivaciju (uključenje u aktivnost samo zbog nagrade).Treći faktor, iako u njemu prevladavaju čestice kompetitivnosti, zapravo je rudiment preostalih čestica upitnika.
Izvorni jezik
Engleski
POVEZANOST RADA