Pregled bibliografske jedinice broj: 386904
Latentna struktura socioloških indikatora učenika gimanzija
Latentna struktura socioloških indikatora učenika gimanzija // Proceedings of 1st International Internet Symposium Sport Science - Young People Ideas / doc.dr.Dobromir Bonacin (ur.).
Travnik: Kineziološki fakultet Travnik, 2009. str. 135-140 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 386904 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Latentna struktura socioloških indikatora učenika gimanzija
(Latent structure of sociological indicators of grammar school male pupils)
Autori
Bonacin, Danijela ; Lovrić, Franjo ; Bonacin, Dobromir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings of 1st International Internet Symposium Sport Science - Young People Ideas
/ Doc.dr.Dobromir Bonacin - Travnik : Kineziološki fakultet Travnik, 2009, 135-140
Skup
1st International Internet Symposium Sport Science - Young People Ideas
Mjesto i datum
Travnik, Bosna i Hercegovina, 21.03.2009. - 29.03.2009
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sociološki indikatori; struktura; latentne dimenzije
(sociological indicators; structure; latent dimensions)
Sažetak
Na uzorku od 400 učenika gimanzija u Hercegovini od I do IV razreda provedeno je istraživanje u prostoru sociološkog statusa. Podaci su prikupljeni anketom sa 52 indikatora. Inicijalni rezultati su podvrgnuti transformaciji podataka normalizacijom, te zatim podvrgnuti faktorskoj analizi s rotacijom u varimax poziciju. Rezultati su pokazali da postoji realno šest latentnih dimenzija koje opisuju: a) materijani status, b) upravljački status, c) obrazovni status, d) politički status, e) karakteristike mjesta rođenja, i f) rezidencijalni status. Na temelju ovih pokazatelja može se razložno pretpostaviti kako je struktura socioloških dimenzija uzorka relativno stabilna i već u uzrastima 15-19 godina odražava jedan veliki dio općih elemenata sustava vrijednosti danas. Iako se može opravdano dvojiti u stvarnu vrijednost nekih elemenata u toj strukturi, za zaključiti je da su mladi ljudi muškog spola u srednjoj školi (gimanzijalci) uvelike usvojili buduća sociološka ponašanja, te je za očekivati da će u vrlo skoro vrijeme te stavove prenositi dalje u svoje socijalne sredine. Kako se radi o gimanzijalcima, za očekivati je i da će mnogi od njih nastaviti školovanje u pravcu fakulteta te je dio njihovih stavova sigurno usmjeren i prema budućim nositeljima temeljnih sustavnih vrijednosti. U tom smislu bi trebalo na znanstveno objektivan način utvrditi što je sve utjecalo na postojeću strukturu stvavova i je li ona baš onakva kakvu očekujemo sutra u široj socijalnoj zajednici.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija