Pregled bibliografske jedinice broj: 383940
Dvije četverokutne kamene urne s natpisom iz Donjeg Kosinja
Dvije četverokutne kamene urne s natpisom iz Donjeg Kosinja // Arheološka istraživanja u Lici, Izdanja Hrvatskog arheološkog društva, 23 / Tatijana Kolak (ur.).
Zagreb: Hrvatsko arheološko društvo - Muzej Like Gospić, 2008. str. 151-163 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 383940 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dvije četverokutne kamene urne s natpisom iz Donjeg Kosinja
(Two inscribed square stone urns from Donji Kosinj)
Autori
Glavičić, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Arheološka istraživanja u Lici, Izdanja Hrvatskog arheološkog društva, 23
/ Tatijana Kolak - Zagreb : Hrvatsko arheološko društvo - Muzej Like Gospić, 2008, 151-163
ISBN
978-953-7637-02-6
Skup
Arheološka istraživanja u Lici
Mjesto i datum
Gospić, Hrvatska, 16.10.2007. - 19.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Donji Kosinj ; Japodi ; kamene urne ; civitas
(Donji Kosinj ; Iapodes ; stone urns ; civitas)
Sažetak
U ogradnom zidu dvorišta crkve sv. Ivana Krstitelja u Donjem Kosinju nalaze se dvije kamene urne s uklesanim latinskim tekstom. Obje su spomenute (A. Horvat) i opisane u stručnoj literaturi (I. Šarić). Zbog slabije kvalitete lokalnoga vapnenca i stoljetne izloženosti atmosferilijama, natpisi su prilično nečitki i nisu objavljeni. Ipak, mogu se pročitati imena komemoratora i komemoriranih, a dadu se i odrediti međusobni rodbinski odnosi. Osobito je zanimljivo da su na urni uzidanoj desno od dvorišnih vrata spomenuti C. Iulius Secundus i njegov brat P. Iulius Rufinus bili članovi gradskog vijeća (dec. munic.). Navodi gentilicija Aurelius, Iulius i Septimius te epigrafske karakteristike natpisa omogućuju dataciju ovih spomenika u 3. st. Prema tradiciji, za gradnju crkve sv. Ivana Krstitelja u Donjem Kosinju građevinski materijal dovezen je s lokaliteta Basarica, gdje se nalazila "stara crkva sv. Marka". S Basarice su dopremljene spomenute urne, ali od tamo potječu još i poklopac japodske urne u obliku dvoslivnog krova, koji danas služi kao postament raspela postavljenog uz lokalnu cestu podno crkve, te dva kamena sarkofaga koja su u crkvi. Basarica je istaknuta glavica u Kosinjskom polju, čija morfologija i smještaj pružaju izvrsne uvjete za organizaciju željeznodobnog naselja, ali se ondje život nastavlja i tijekom antike. To dokazuju pronađeni monumentalni kameni spomenici, a postoji mogućnost, koju za sada treba tretirati samo na nivou radne pretpostavke, da je na prostoru Kosinja egzistirala autohtona civitas, koja je u doba kasnoga Principata postigla municipalitet.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-0825 - Corpus Inscriptionum Latinarum quae in Croatia repertae sunt (Milićević-Bradač, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
269-2690868-0774 - Antički gradovi i naselja u Liburniji (Glavičić, Miroslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Miroslav Glavičić
(autor)