Pregled bibliografske jedinice broj: 375603
Kirurška resekcija posttraumatskog perifernog koštanog mosta ploče rasta
Kirurška resekcija posttraumatskog perifernog koštanog mosta ploče rasta // Prvi hrvatski traumatološki kongres "Traumatologija starije životne dobi" : zbornik sažetaka / Turčić, Josip (ur.).
Zagreb: Hrvatsko traumatološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora, 2001. str. 154-154 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 375603 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kirurška resekcija posttraumatskog perifernog koštanog mosta ploče rasta
(Surgical resection of posttraumatic periferal bone bridge of the growth plate)
Autori
Antičević, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Prvi hrvatski traumatološki kongres "Traumatologija starije životne dobi" : zbornik sažetaka
/ Turčić, Josip - Zagreb : Hrvatsko traumatološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora, 2001, 154-154
ISBN
953-98712-0-4
Skup
Hrvatski traumatološki kongres (1 ; 2001)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.11.2001. - 17.11.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ploča rasta; koštani most; kirurška resekcija
(growth plate; bone bridge; surgical resection)
Sažetak
Od svih prijeloma u dječjoj dobi područje ploče rasta kosti zahvaćeno je u 15 do 18% djece, međutim tek u 1% ozljeđenika nastaje trajno oštećenje ploče rasta stvaranjem koštanog mosta. Iskustvo je pokazalo da određene vrste prijeloma ploče rasta češće se kompliciraju stvaranjem koštanog mosta. Primjerice, u približno 50 % bolesnika s prijelomom ploče rasta, tip III i IV (Salter-Harris) tj. tip B1 i B2 (A.-O. klasifikacija), distalnog dijela tibije sa zahvaćenošću medijalnog maleola nastaje koštani most i posljedična varus deformacija gležnja. U određenim okolnostima ova komplikacija se može uspješno liječiti resekcijom koštanog mosta i umetanjem masnog tkiva u nastalu šupljinu zbog spriječavanja ponovnog stvaranja koštanog mosta. Na taj način izbjegava se korektivna osteotomija, a u mlađih bolesnika i ponavljanje korektivne osteotomije jer neuklonjeni koštani most i dalje uzrokuje deformaciju tijekom cijelog razdoblja rasta. Prikaz bolesnika: Dječak u dobi od 10 god. i 4 mj. oboren je od osobnog automobila i zadobio je prijelom medijalnog maleola lijeve tibije bez pomaka, tip III Salter-Harris tj. tip B 1 A.-O. klasifikacija. Kirurški je liječen isti dan u regionalnoj bolnici, gdje je prijelom reponiran i fiksiran s 2 Kirschnerove žice koje su međusobno preblizu postavljene i usmjerene proksimalno u metafizu. Nakon dva mjeseca prijelom je zacijelio, Kirschnerove žice su izvađene i dječak je normalno aktivan, bavi se sportom. Kada je od prijeloma prošlo 18 mjeseci otac je kod dječaka primjetio varus deformaciju lijevog gležnja. Nakon kliničkog pregleda, radioloških pretraga (rtg. tomogrami) i magnetske rezonancije ortoped je u dječaka ustanovio periferni koštani most smješten anteromedijalno iznad medijalnog maleola. Rendgenska slika pokazuje crtu zastoja rasta koja je postavljena pod kutem prema ploči rasta. Po Carlsonu i Wengeru određen je opseg i veličina koštanog mosta (“ mapping” ). Kod operacijskog postupka pristupi se kroz susjednu metafizu i uz pomoć artroskopskog svjetla i rengenske kontrole u dva smjera ; vizualizira se koštani most veličine 1 x 1, 5 cm. i isti se ukloni dlijetom i kiruškom bušilicom. U nastalu šupljinu područja ploče rasta umetne se masno tkivo iz okoline da se osigura dezepifizeodeza. Dvije godine nakon kirurškog uklanjanja koštanog mosta rendgenski je dokazan normalni rast kosti distalne tibije što je vidljivo po paralelnom položaju crte zastoja rasta prema osovini susjedne ploče rasta. Klinički je vidljiva korekcija varusne deformacije gležnja. Dječak aktivno sudjeluje u športskim aktivnostima bez tegoba i smetnji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Darko Antičević
(autor)