Pregled bibliografske jedinice broj: 37540
Utjecaj uvjeta uzgoja na sintezu citoplazmatske metanmonooksigenaze
Utjecaj uvjeta uzgoja na sintezu citoplazmatske metanmonooksigenaze // Sažeci 3. Hrvatskog kongresa prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista
Zagreb, 1998. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 37540 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj uvjeta uzgoja na sintezu citoplazmatske
metanmonooksigenaze
(Effect of growth conditions on the expression of soluble methane monooxygenase)
Autori
Begonja, Ana ; Hršak, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažeci 3. Hrvatskog kongresa prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista
/ - Zagreb, 1998
Skup
3. hrvatski kongres prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista (3. croatian congress of food technologists, biotechnologists and nutritionists)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.06.1998. - 12.06.1998
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
metanotrof; metanmonooksigenaza
(methanotroph; methane monooxygenase)
Sažetak
Metanmonooksigenaza (MMO) je višekomponentni enzimski sustav koji katalizira oksidaciju metana u metanol, što je početni korak u asimilacijskom i respiracijskom putu, i koji omogućava metanotrofnim bakterijama uporabu metana kao jedinog izvora ugljika i energije. U metanotrofnim bakterijama se taj enzim nalazi u dva oblika, i to kao citoplazmatska ili topljiva metanmonooksigenaza (sMMO) i metanmonooksigenaza vezana na membrane (pMMO). Koji će se od ova dva oblika enzima sintetizirati ovisi o uvjetima uzgoja metanotrofnih bakterija.
U ovom radu istraživan je utjecaj uvjeta uzgoja na sintezu sMMO u čistoj metanotrofnoj kulturi (soj CSC1) i u mješovitoj metanotrofno-heterotrofnoj kulturi (MM1) koja sadrži soj CSC1. Obje kulture uzgajane su u istim uvjetima u tresenim bočicama (na rotacijskoj tresilici 180 o/min) pri temperaturi 30^oC u atmosferi metana i zraka (10-25 percent CH_4 i 5-15 percent O_2). Usporedna istraživanja u mineralnoj podlozi (NMS) sa i bez dodatka Cu^2+ potvrdila su da je sinteza sMMO moguća samo u odsutnosti bakra. Mjerenja bakterijske biomase tijekom uzgoja ukazala su da prisutnost, odnosno odsutnost Cu^2+, nije imala bitan utjecaj na specifičnu brzinu rasta bakterija u obje kulture. U odsutnosti bakra, maksimalna aktivnost sMMO (određena metodom oksidacije naftalena) je bila veća u mješovitoj MM1 kulturi nego u čistoj metanotrofnoj kulturi. Povećanje koncentracije nitrata u NMS podlozi od 10 mM na 20 mM nije značajno utjecalo na aktivnost sMMO niti na kinetiku rasta soja CSC1. Kada je kao izvor dušika u NMS podlogu umjesto nitrata dodan amonijev klorid (10 mM), rast metanotrofa je značajno usporen, a sinteza sMMO potpuno inhibirana. Povećanjem koncentracije željeza od 12 microM na 52 microM postignuta je veća aktivnost sMMO i brži rast metanotrofa. U svim pokusima kako s mješovitom metanotrofno-heterotrofnom kulturom tako i s čistom kulturom metanotrofa (soj CSS1), aktivnost citoplazmatske MMO je bila najveća na početku stacionarne faze rasta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija