Pregled bibliografske jedinice broj: 374058
Proupalni i antiupalni citokini u akutnom moždanom udaru i njihova povezanost s ranim neurološkim deficitom i ishodom nakon moždanog udara
Proupalni i antiupalni citokini u akutnom moždanom udaru i njihova povezanost s ranim neurološkim deficitom i ishodom nakon moždanog udara // Liječnički vijesnik, godište 130, Suppl. 6 / Anić, Branimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2008. str. 49-49 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 374058 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proupalni i antiupalni citokini u akutnom moždanom udaru i njihova povezanost s ranim neurološkim deficitom i ishodom nakon moždanog udara
(Proinflammatory and antiinflammatory cytokines in acute stroke and association with early neurological deficit and outcome after stroke)
Autori
Bašić Kes, Vanja ; Šimundić, Ana-Maria ; Nikolac, Nora ; Topić, Elizabeta ; Demarin, Vida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Liječnički vijesnik, godište 130, Suppl. 6
/ Anić, Branimir - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2008, 49-49
Skup
4. kongres Hrvatskog društva za neurovaskularne poremećaje Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatskog društva za prevenciju moždanog udara
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.11.2008. - 22.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
proupalni; protuupalni; citokini; moždani udar
(proinflammatory; antiinflammatory; cytokines; stroke)
Sažetak
Uvod: Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi postoji li razlika u koncentraciji citokina (IL-6, TNF-α , IL-10) između bolesnika s akutnim moždanim udarom i kontrolne skupine (osobe bez moždanog udara) te postoji li moguća povezanost koncentracije cirkulrajućih citokina s težinom moždanog udara na prijemu i ishodom moždanog udara nakon 90 dana. Metode: Analizirana je kohorta od 95 bolesnika s prvim moždanim udarom koji su primljeni u bolnicu unutar 12 sati od početka simptoma i kontrolna skupina u kojoj je bilo 71 osoba bez moždanog udara. Na prijemu određen je neurološki deficit prema NIH skali, a ishod moždanog udara nakon 90 dana prema Rankinovoj ljestvici (mRS) i Barthel indeksu (BI). Rezultati: Svi ispitivani markeri značajno su se razlikovali između ispitivanih skupina osim TNF-α . U bolesnika s moždanim udarom Il-6, CRP, SE i broj leukocita bili su viši, a razina IL-10 niža nego u kontrolnoj skupini. Povišena razina IL-6 je značajno povišena s težim neurološkim deficitom (p=0.0007) na prijemu i lošijim ishodom prema BI (p=0.03) i mRS (0.019). Također je s lošijim ishodom bolesnika prema BI (p=0.026) i mRS (0.028) povezan i povišeni CRP. Povišene koncentracije IL-10 bile su povezane s boljim ishodom prema BI (p=0.034). Zaključak: Rezultati ovog istraživanja potvrđuju povezanost upalnih markera s moždanim udarom, težinom deficita i ishodom bolesnika nakon moždanog udara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
134-1340036-0033 - Uloga genetskih markera u razvoju cerebralne aterosklerotske bolesti (Demarin, Vida, MZOS ) ( CroRIS)
134-1340036-0034 - Funkcijska dijagnostika moždane cirkulacije (Lovrenčić-Huzjan, Arijana, MZOS ) ( CroRIS)
134-1340227-0200 - Upala i udio farmakogenetike u razvoju i ishodu akutnih i kroničnih bolesti (Šimundić, Ana-Maria, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Ana-Maria Šimundić
(autor)
Nora Nikolac
(autor)
Vanja Bašić Kes
(autor)
Vida Demarin
(autor)
Elizabeta Topić
(autor)