Pregled bibliografske jedinice broj: 374021
Suvremeni pristup u sekundarnoj prevenciji moždanog udara
Suvremeni pristup u sekundarnoj prevenciji moždanog udara // Liječnički vijesnik, 130, supplement 6 / Branimir Anić (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2008. str. 12-13 (plenarno, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 374021 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suvremeni pristup u sekundarnoj prevenciji moždanog udara
(Contemporary approach in secondary prevention of stroke)
Autori
Demarin, Vida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Liječnički vijesnik, 130, supplement 6
/ Branimir Anić - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2008, 12-13
Skup
4. kongres Hrvatskog društva za neurovaskularne poremećaje Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatskog društva za prevenciju moždanog udara
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.11.2008. - 22.11.2008
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
prevencija; sekundarna; moždani udar; MU; studije; ATT; CURE; ESPRIT; PRoFESS
(prevention; secondary; stroke; ATT; CURE; ESPRIT; PRoFESS)
Sažetak
Moždani udar je jedan od vodećih uzroka smrti u svijetu. Stanje u Hrvatskoj odgovara onome u svijetu pa je tako 2006. od kardiovaskularnih bolesti umrlo 25, 611 ljudi (50, 8%), 16% od cerebrovaskularnih bolesti ( na prvom je mjestu ishemijska bolest srca sa 19% umrlih) (1). Također, moždani je udar na prvom mjestu uzroka invalidnosti. Uzročno moždani udar dijelimo na ishemijski (80%) te hemoragijski (20%). U podlozi nastanka većine leže aterosklerotske promjene žila pa je stoga i u primarnoj i u sekundarnoj prevenciji u prvom planu regulirati uobičajene rizične čimbenike – hipertenziju, dijabetes, pušenje, povišene masnoće i prekomjernu tjelesnu težinu. Važna je i uloga genetskih čimbenika u patogenezi moždanog udara pa tako i neke vrste kardiomiopatija i aritmija, homocisteinemija, dislipidemije, hemoglobinopatije i sl. povećavaju rizik. Također, poznati su i neki monogenetski sindromi s istim učinkom (npr. CADASIL). Sekundarna prevencija moždanog udara označava poduzete mjere i liječenje s ciljem sprječavanja njegovog ponovnog nastanka, a u svrhu produljenja životnog vijeka i podizanja kvalitete života. Za to je u prvom redu potrebna promjena stila života: prestanak pušenja, povećana tjelesna aktivnost, smanjenje tjelesne težine, promjena nezdravih prehrambenih navika te liječenje popratnih bolesti- hipertenzije, dijabetesa, hiperlipidemije, fibrilacije atrija i sl. Također, kirurške intervencije kao karotidna endarterektomija ili angioplastika mogu smanjiti rizik ponovnog incidenta u bolesnika sa značajnom stenozom karotidne arterije. (2, 3, 4) Kako su pokazale velike, randomizirane kliničke studije, upotreba antitrombotske terapije, kao i snižavanje ukupnog kolesterola i regulacija krvnog tlaka, značajno smanjuju rizik recidiva moždanog udara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
134-1340036-0033 - Uloga genetskih markera u razvoju cerebralne aterosklerotske bolesti (Demarin, Vida, MZOS ) ( CroRIS)
134-1340036-0034 - Funkcijska dijagnostika moždane cirkulacije (Lovrenčić-Huzjan, Arijana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Vida Demarin
(autor)