Pregled bibliografske jedinice broj: 373992
Uloga naručitelja u projektima kapele na Sljemenu i obnove Kamenitih vrata arhitekta Denzlera
Uloga naručitelja u projektima kapele na Sljemenu i obnove Kamenitih vrata arhitekta Denzlera // Umjetnost i naručitelji / Gudelj, Jasenka (ur.).
Zagreb: Institut za povijest umjetnosti, 2010. str. 163-172 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 373992 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga naručitelja u projektima kapele na Sljemenu i obnove Kamenitih vrata arhitekta Denzlera
(The Role of the Investors in the Chapel on Sljeme and Kamenita Vrata Projects Made by Architect Denzler)
Autori
Jakšić, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Umjetnost i naručitelji
/ Gudelj, Jasenka - Zagreb : Institut za povijest umjetnosti, 2010, 163-172
ISBN
978-953-6106-88-2
Skup
XI. Dani Cvita Fiskovića: Umjetnost i naručitelji
Mjesto i datum
Orebić, Hrvatska, 17.09.2008. - 20.09.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Kapela na Sljemenu; Kamenita vrata; Denzler
(Chapel on Sljeme; Stone Gate; Denzler)
Sažetak
Dosadašnja istraživanja hrvatske arhitekture međuratnog razdoblja usredotočena su na arhitekte protagoniste i njihove opuse, pojedine građevine i urbanistička rješenja s vrlo čestom usporedbom internacionalne retorike i domaćih odgovora. Arhitekt je uobičajeno prikazan kao promicatelj napredih ideja u arhitekturi, a naručitelj taj koji ga s više ili manje uspjeha (sluha) financijski prati. Da li je to praćenje pasivno? Kao posebna skupina naručitelja tog razdoblja ističu se razna vjerska, kulturna udruženja građana. Nestalna financijska pozadina ovisna o čestim donacijama uvjetuje njihov aktivan angažman u bitnim etapama realizacije i jasan programski zadatak. Dvije poznate realizacije arhitekta Denzlera, Kapela na Sljemenu i obnova Kamenitih vrata su naručene upravo od takvih udruga, Marijine kongregacije i Družbe „ Braća Hrvatskog Zmaja“ . Svrha izlaganja je da se analizom karakteristika navedenih građevina ukaže na uvjetovanost osnovnog koncepta projekta koncizno definiranim projektnim zadatkom od strane naručitelja te da se prikaže prisutnost osnovne teme kroz cijeli projekt od kompozicije prostornih elemenata preko tehnologija gradnji do svih detalja. U malobrojnim sačuvanim pisanim dokumentima može se očitati da se radi o partnerskom odnosu između naručitelja i arhitekta u odabiru položaja Kapele kao i zahvalnost naručitelja za „ ..trud i mar...vidljiv spomen čuvanja i njegovanja hrvatske povijesne baštine...“ pri obnovi Kamenitih vrata. Analizom oblikovanog prostora, kretanja, tehnologije te perceptivnog i konceptualnog čitanja postojećih realizacija prikazat će da zadani elementi arhitektu Denzleru ne predstavljaju ograničenje već inspiraciju i sredstvo. Potvrda kvaliteti ostvarenih projekta je i činjenica da su građevine i danas u funkciji, neizmjenjene, iste namjene. U suvremenom svijetu komercijalizacije i globalizacije kreativna snaga arhitekta često nije dovoljno jaka da uspostavi ravnopravnu komunikaciju s naručiteljem. Primjer odnosa naručitelja Marijine kongregacije i Družbe „ Braća Hrvatskog Zmaja“ s arhitektom Denzlerom koji je rezultirao kvalitetnim arhitektonskim rješenjem, čuvajući hrvatski kulturni identitet, valja slijediti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Projekti:
054-0543089-2967 - Urbanističko i pejsažno naslijeđe Hrvatske kao dio europske kulture (Obad-Šćitaroci, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb
Profili:
Nataša Jakšić
(autor)