Pregled bibliografske jedinice broj: 371606
The impact of ecological factors on work of blood hounds
The impact of ecological factors on work of blood hounds // Krmiva, 50 (2008), 3; 129-136 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 371606 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
The impact of ecological factors on work of blood
hounds
(Utjecaj ekoloških čimbenika na rad pasa po krvnom
tragu)
Autori
Bošković, Ivica ; Florijančić, Tihomir ; Opačak, Anđelko ; Tucak, Zvonimir ; Puškadija, Zlatko ; Gross-Bošković, Andrea
Izvornik
Krmiva (0023-4850) 50
(2008), 3;
129-136
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
njemački terijer ; alpski brak jazavčar ; ekološki čimbenici ; krvni trag
(German hunting terrier ; Deutsche bracke ; ecological factors ; blood hounds)
Sažetak
Vrijednost dobro obučenog psa krvosljednika očituje se u broju pronađene ranjene ili odstrijeljene divljači koja bez takvoga psa ne bi bila pronađena. Stoga je cilj istraživanja bio utvrditi koliko pojedini ekološki čimbenici (temperatura, vlaga i tlak zraka) utječu na rad pasa po krvnom tragu. Istraživanja su obavljana tijekom godine dana kroz četiri godišnja doba s dvije skupine pasa mužjaka (N=5) u deset odvojenih tretmana. Jedna skupina pasa bila je pasmine njemački lovni terijer, a druga alpski brak jazavčar. Za istraživanje krvnog traga korištena je nerazrijeđena jelenska krv, a kao sredstvo protiv zgrušavanja korištena je kuhinjska sol (50 g/l). Krvni trag je postavljan metodom kapanja krvi iz boce, a na 500 metara traga potrošeno je 3 dl krvi. Psi su ispitivani 12 odnosno 24 sata nakon postavljanja traga. Utvrđeno je da u ukupnom vremenu izrade traga i pronalaska divljači ne postoji signifikantna razlika između ispitivanih pasmina. Prilikom rada pri niskim temperaturama zraka i tla bolji rezultat potrage i ukupno kraće vrijeme izrade traga imali su brak jazavčari, a pri visokim temperaturama zraka bolje su rezultate imali lovni terijeri. Pri optimalnim temperaturama zraka i tla nije bilo statistički značajnih razlika u rezultatima potrage, pri čemu su lovni terijeri radili neznatno brže s većim brojem grešaka. Zapaženo je da je temperatura zraka jače utjecala na rezultate potrage od relativne vlage zraka i starosti traga. Prilikom rada po tragu s visokim tlakom zraka psi su radili "niskim" nosom, kod normalnog tlaka su radili srednje visoko nošene glave, a prilikom rada kod niskog tlaka zraka glava je nošena relativno visoko. Dobrim timskim radom vodiča i psa, te pravilnim odabirom vremena i trenutka početka potrage moguće je gotovo uvijek pronaći ranjenu divljač po krvnom tragu, a time se povećava financijska dobit lovoovlaštenika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-079-0000000-3590 - Epizootiološka istraživanja nametničkih bolesti divljači u istočnoj Hrvatskoj (Florijančić, Tihomir, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-079-0000000-3606 - Mogućnosti poboljšanja radnih osobina lovačkih pasa goniča (Bošković, Ivica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Profili:
Zvonimir Tucak
(autor)
Ivica Bošković
(autor)
Zlatko Puškadija
(autor)
Andrea Gross-Bošković
(autor)
Anđelko Opačak
(autor)
Tihomir Florijančić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- AGRICOLA
- CAB Abstracts
- FSTA: Food Science and Technology Abstracts