Pregled bibliografske jedinice broj: 371249
Trening brzinske snage u nogometu
Trening brzinske snage u nogometu // Zbornik radova 3. godišnje međunarodne konferencije Kondicijska priprema sportaša "Oporavak u sportu" / Milanović, Dragan ; Jukić, Igor ; Šimek, Sanja (ur.).
Zagreb: Zagrebačaki velesajam i Kineziološki fakultet, 2005. str. 203-213 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 371249 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trening brzinske snage u nogometu
(Training of speed strength in football)
Autori
Mihačić, Vatroslav ; Ujević, Branimir ; Sporiš, Goran ; Kubla, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 3. godišnje međunarodne konferencije Kondicijska priprema sportaša "Oporavak u sportu"
/ Milanović, Dragan ; Jukić, Igor ; Šimek, Sanja - Zagreb : Zagrebačaki velesajam i Kineziološki fakultet, 2005, 203-213
Skup
3. godišnja međunarodna konferencije Kondicijska priprema sportaša "Oporavak u sportu"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.02.2005. - 26.02.2005
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
nogomet; brzinska snaga
(football; speed strength)
Sažetak
Prema kriteriju strukturalne složenosti, nogomet se ubraja u grupu polistrukturalnih kompleksnih sportova. U nogometnoj igri dva sistema od po jedanaest igrača suprotstavljaju se jedan drugom s intencijom ostvarivanja glavnog kanala komunikacijske mreže koja se realizira protokom lopte (Gabrijelić, 1964). U kompleksnom sportu, kao što je nogomet, brzinska je snaga samo jedan od oblika ispoljavanja brzinskih svojstava, jer je brzina nogometaša vrlo mnogostran pojam. Uz brzinsku snagu, u nogometu razlikujemo brzinu reagiranja i djelovanja, brzinu trčanja, brzinu ubrzanja, brzinu baratanja loptom, sprintersku brzinu, ali i brzinu spoznaje te brzinu taktičkog djelovanja. S obzirom na zahtjeve vrhunskog nogometa, potrebno je trening što više približiti situacijama kakve se događaju tijekom utakmice. Na temelju pokazatelja koje dobivamo prateći utakmice dolazimo do podataka o tome koje su sposobnosti najvažnije za uspjeh u nogometu. Uzmemo li u obzir činjenicu da 75% sprinteva u nogometu čine sprintevi od 1 do 5 i od 5 do 10 metara, zaključujemo da ćemo biti uspješniji ako imamo nogometaše koju su u stanju nadvladati protivnika svojom brzinom u prvim koracima sprinta. Međutim, ne očituju li se brzinsko-snažna svojstva u pravom trenutku s obzirom na situaciju u igri, igrač bespotrebno gubi energiju, a često nakon takvog sprinta i ispadne iz igre te tako da prednost protivničkoj ekipi. Autori se slažu u jednom: kondicijski trening treba biti planiran i programiran tako da unutar njega dominiraju strukture kretanja specifične za nogometnu igru, a valja ga uskladiti sa tehničkom i taktičkom pripremom. Uz to cijelo vrijeme trebamo imati na umu da je nogomet timski sport, a uspjeh je rezultat timskog rada.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Pedagogija