Pregled bibliografske jedinice broj: 366831
Odnos između rizičnih i zaštitnih faktora te prilagodbe kod roditelja djece s cerebralnom paralizom
Odnos između rizičnih i zaštitnih faktora te prilagodbe kod roditelja djece s cerebralnom paralizom // XVI. Dani psihologije, Sažeci radova / Vulić-Prtorić, A. ; Ćubela Adorić, V. ; Proroković, A. ; Sorić, I. ; Valerjev, P. (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2008. str. 26-26 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 366831 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos između rizičnih i zaštitnih faktora te prilagodbe kod roditelja djece s cerebralnom paralizom
(The relationship between risk and resistance factors and adjustment in parents of children with cerebral palsy)
Autori
Martinac Dorčić, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XVI. Dani psihologije, Sažeci radova
/ Vulić-Prtorić, A. ; Ćubela Adorić, V. ; Proroković, A. ; Sorić, I. ; Valerjev, P. - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2008, 26-26
ISBN
978-953-7237-34-9
Skup
XVI. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.05.2008. - 31.05.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
cerebralna paraliza; rizični faktori; zaštitni faktori; prilagodba roditelja
(cerebral palsy; risk factors; resistance factors; parental adjustment)
Sažetak
Cilj je ovog istraživanja ispitati faktore koji su povezani prilagodbom roditelja djece s cerebralnom paralizom, a sve to unutar modela rizičnih i zaštitnih faktora Wallandera i Varnija (1998). U ispitivanje su bili uključeni roditelji 77 djece s cerebralnom paralizom koja pohađaju redovne vrtiće ili škole, a u manjoj mjeri posebne ustanove i to iz osam hrvatskih gradova. Ukupno je sudjelovalo 59 bračnih parova – roditelja djece s cerebralnom paralizom te 18 roditelja bez bračnog partnera odnosno 75 majki i 61 otac. Prosječna dob majki je 37.99 godina (SD=6.68), a očeva 40.10 godina (SD=7.08). Primijenjen je niz mjernih instrumenata kojima su se nastojale obuvatiti relevantne varijable koje po modelu spadaju u rizične i zaštitne faktore te prilagodbu. Rezultati ovog istraživanja pokazuju da pojedini rizični i zaštitni faktori imaju značajne izravne efekte na neugodno raspoloženje kod majki te izraženost psihičkih simptoma kod majki i očeva djece s cerebralnom paralizom. Kao značajni samostalni prediktori su se, ovisno o promatranom kriteriju te spolu roditelja, izdvojili problemi u ponašanju po procjenama majki, roditeljski stres, neuroticizam i ugodnost. Veća percepcija problema u ponašanju djeteta, intenzivniji roditeljski stres, izraženiji neuroticizam i slabija izraženost ugodnosti povezani su sa lošijom prilagodbom roditelja. Utvrđen je i značajni moderatorski efekt pesimizma i obiteljskog funkcioniranja na odnos između intenziteta roditeljskog stresa i izraženosti psihičkih simptoma kod majki i/ili očeva djece s cerebralnom paralizom: nizak pesimizam i visoka obiteljska kohezivnost i prilagodljivost imaju zaštitnu ulogu u situacijama intenzivnog roditeljskog stresa. Također je utvrđena medijacijska uloga roditeljskog stresa u odnosu između problema u ponašanju kod djeteta (kao rizičnog faktora) i dvije mjere prilagodbe (neugodnog raspoloženja te izraženosti psihičkih simptoma).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-1301675-0854 - Rizični i zaštitni čimbenici psihičkog zdravlja i akademske prilagodbe studenata (Živčić-Bećirević, Ivanka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Tamara Martinac-Dorčić
(autor)