Pregled bibliografske jedinice broj: 365803
Cjelovitost DNA eritrocita klena (Leuciscus cephalus) kao pokazatelj genotoksičnog učinka onečišćenja rijeke Save
Cjelovitost DNA eritrocita klena (Leuciscus cephalus) kao pokazatelj genotoksičnog učinka onečišćenja rijeke Save, 2006., diplomski rad, Prirodoslovno–matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 365803 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cjelovitost DNA eritrocita klena (Leuciscus cephalus) kao pokazatelj genotoksičnog učinka onečišćenja rijeke Save
(DNA integrity of fish erythrocytes (Leuciscus cephalus) as an indicator of genotoxic effect of pollution in river Sava)
Autori
Mladinić, Marin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno–matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.11
Godina
2006
Stranica
36
Mentor
Klobučar, Goran I.V.
Neposredni voditelj
Štambuk, Anamaria
Ključne riječi
komet-test; mikronukleus-test; Leuciscus cephalus; rijeka Sava
(comet assay; micronucleus test; Leuciscus cephalus; river Sava)
Sažetak
Cilj istraživanja je bio utvrditi učinkovitost komet i mikronukleus-testa na eritrocitima klena (Leuciscus cephalus) u otkrivanju genotoksičnog potencijala tri postaje različitog intenziteta onečišćenja, na rijeci Savi. Provedeni su mikronukleus-test i komet-test na eritrocitima klena izlovljenim u ožujku i rujnu 2005. Rezultati dobiveni komet-testom pokazali su da postaja Otok Samoborski, s najmanjim onečišćenjem, ima najmanje oštećenje DNA (% tDNA). Postaja Jarun, sa srednjim onečišćenjem, pokazivala je veće oštećenje DNA, dok je postaja Oborovo, nizvodno od Zagreba, s najvećim onečišćenjem pokazala najveće oštećenje DNA. Razina oštećenja DNA, mjerena komet-testom bila su veća u ožujku u odnosu na rujan, što je vrlo vjerojatno uzrokovano stresom prije mriješćenja. Porast broja eritrocita s MN je uglavnom nastao s porastom onečišćenja osim na postaji Oborovo u rujnu. Primjećen je pad oštećenja DNA mjereno komet-testom s ožujka na rujan dok je suprotan trend zabiljžen za broj stanica s mikronukleusom. Povećanje broja MN iz ožujka na rujan može se objasniti sporijim protokom, tj. lošijom kvalitetom vode. Dobiveni rezultati upućuju na različitu razinu intenziteta onečišćenja na tri promatrane postaje. Dakle, može se zaključiti da KT i MNT pokazuju koreliranost oštećenja DNA s intenzitetom onečišćenja i da su se pokazali kao dobri indikatori genotoksičnosti rijeke Save.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0982934-3110 - UČINAK ONEČIŠĆENJA NA GENETIČKU STRUKTURU ORGANIZAMA U VODENOM OKOLIŠU (Klobučar, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb