Pregled bibliografske jedinice broj: 363237
Uzgoj vilinog sita (Carlina acaulis ssp. caulescens) u Gorskom kotaru
Uzgoj vilinog sita (Carlina acaulis ssp. caulescens) u Gorskom kotaru // Zbornik sažetaka 43. hrvatskog i 3. međunarodnog simpozija agronoma / Pospišil, Milan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2008. str. 138-139 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 363237 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uzgoj vilinog sita (Carlina acaulis ssp. caulescens) u Gorskom kotaru
(Carlina acaulis ssp. caulescens growing in the Gorski kotar region)
Autori
Žutić, Ivanka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik sažetaka 43. hrvatskog i 3. međunarodnog simpozija agronoma
/ Pospišil, Milan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2008, 138-139
ISBN
978-953-6135-66-0
Skup
43. hrvatski i 3. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 18.02.2008. - 21.02.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
introdukcija; način uzgoja presadnica; morfološke karakteristike; prinos
(introduction; transplants growing method; morphological traits; yield)
Sažetak
Vilino sito ili kravljak (Carlina acaulis L. ssp. caulescens Lam., por. Asteraceae) višegodišnja je autohtona biljna vrsta samonikle flore Gorskog kotara. U narodnoj se medicini koristi korijen (Carlinae radix), kao droga diuretičkog, dijaforetičkog, spazmolitičkog i sedativnog djelovanja, dok je znanstveno dokazano antimikrobno, protuupalno i antioksidativno djelovanje eteričnog ulja. Usjev vilinog sita zasnovan je na području Gorskog kotara (Stara Sušica) u 2005. godini u svrhu introdukcije u poljoprivrednu proizvodnju, a s ciljem utvrđivanja utjecaja načina uzgoja presadnica (pikirane, nepikirane) na morfološka i gospodarska svojstva biljaka. Sjetva u polistirenske kontejnere s 209 lončića provedena je 22. travnja, pikiranje u kontejnere s 40 lončića 14. lipnja, sadnja 20. srpnja. Morfološka opažanja provođena su mjesečno u razdoblju od lipnja do listopada. U drugoj vegetacijskoj sezoni (2006.) pikirane biljke imaju značajno veće vrijednosti većine promatranih morfoloških parametara (broj, dužina i masa listova te broj i masa korjenova) u odnosu na nepikirane biljke. U trećoj vegetacijskoj sezoni (2007.) pikirane biljke zadržavaju značajno veću masu rozete te veću masu i broj korjenova u svim rokovima opažanja. U oba je tretiranja najveći prinos listova i korjenova postignut u rujnu, no značajno je veći u pikiranih biljaka. Randman suhog korijena podložan je sezonskim promjenama, ali podjednako u oba tretiranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)