Pregled bibliografske jedinice broj: 362129
Hrvatska u europskim regionalizacijama: regionalizacija kao integracija ili geografija moći
Hrvatska u europskim regionalizacijama: regionalizacija kao integracija ili geografija moći // Društvena istraživanja, 17 (2008), 3(95); 351-372 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 362129 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska u europskim regionalizacijama: regionalizacija kao integracija ili geografija moći
(Croatia in European regionalisations: regionalisation as integration or geography of power)
Autori
Slukan-Altić, Mirela
Izvornik
Društvena istraživanja (1330-0288) 17
(2008), 3(95);
351-372
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
regionalizacija Europe; integracija; nacionalni identitet; geografski položaj Hrvatske; euroregije
(regionalisation of Europe; integration; national identity; geographical position of Croatia; euroregion)
Sažetak
Položaj Hrvatske u regionalizacijama Europe tijekom 20. stoljeća često se značajno mijenjao. Hrvatska kao prostor sustjecanja različitih prirodnih regija, kulturnih krugova, jezika i religija ima izrazito prijelazni karakter te je stoga često s obzirom na prevladavajuće kriterije regionalizacije, premještana iz jedne regije u drugu. Tako je u posljednjih 70-ak godina Hrvatska u različitim regionalizacijama Europe bila definirana kao južnoeuropska, istočnoeuropska, srednjoeuropska, jugoistočna ili pak mediteransko-podunavska zemlja. Takvo « ; seljenje» ; Hrvatske iz jedne regije u drugu rezultat su različitih kriterija regionalizacije uvjetovanih promjenama u geografskom shvaćanju regije ali još više promjenama u društveno-političkim odnosima na području europskog kontinenta. U sklopu Europske Unije regije su dobile osobitu važnost. EU vrlo intenzivno promiče koncept Europe kao zajednice regija i što veću unutrašnju regionalizaciju nacionalnih država. U najnovije vrijeme u sklopu integracijskih procesa Europe, odvija se proces formiranja euroregija koje su posve promijenile dosadašnje shvaćanje europske regionalizacije. Naime, granice starih europskih regija strogo su poštovale cjeline državnih teritorija pa su granice regija uvijek pratile državne granice. Novi sustav euroregija koji insistira na uspostavljanju transnacionalne i transkulturalne regije svakako ima niz prednosti, no u općem trendu globalizacije i krize identiteta nosi i čitav rizika. Pod krinkom regionalizma, decentralizacije i stvaranja prirodnih geografskih cjelina nesputanih državnim granicama u konačnici krije se integracija i slabljenje nacionalnih identiteta, s ciljem formiranja nadnacionalnog europskog identiteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
194-1940657-0654 - Povijesni atlas gradova-povijesni identitet i suvremeni razvoj hrvatskih gradova (Altić, Mirela, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Mirela Altić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Current Contents Connect (CCC)
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- International Bibliography of the Social Sciences (IBSS)
- Sociological Abstracts