Pregled bibliografske jedinice broj: 351550
Skraćeni zubni luk i mogućnosti zbrinjavanja
Skraćeni zubni luk i mogućnosti zbrinjavanja // Medix, 14 (2008), 75/76; 211-218 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 351550 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Skraćeni zubni luk i mogućnosti zbrinjavanja
(Shorten Dental Arches and Treatment Options)
Autori
Baučić-Božić, Maja ; Čelebić, Asja ; Baučić, Ivo ; Petričević, Nikola
Izvornik
Medix (1331-3002) 14
(2008), 75/76;
211-218
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
skraćeni zubni niz; zbrinjavanje
(Shorten Dental Arches; Treatment)
Sažetak
Skraćen zubni luk (SZL) je naziv za stanje denticije kad nedostaju stražnji, tj. distalni zubi. Ovo se stanje često susreće zbog toga što se molari najčešće među prvima ekstrahiraju zbog destrukcije karijesom i/ili parodontne bolesti. U SZL-u preostali premolari mogu distalno migrirati, što može dovesti do sniženja okluzije i vertikalne dimenzije donje trećine lica i rezultirati povećanim opterećenjem prednjih zuba. Ovakva situacija smatra se nekompenziranim SZL-om. Međutim, kod mnogih pacijenata s gubitkom molara može nastati neznatna migracija prema distalno, koja je unutar granica prihvatljivosti, bez sniženja vertikalne dimenzije i bez nastajanja kontakata u području fronte i to se smatra kompenziranim SZL-om. Nedostatak lateralnih zuba ne igra važnu ulogu sa subjektivnog aspekta pacijenta, puno važniju ulogu imaju socio– psihološki i estetski faktori, a gubital stražnjih zuba ne narušava previše estetiku. Kod osoba starijih od 45 godina sa dobro raspoređenih 20 zuba, najpovoljnije od pretkutnjaka s jedne strane do pretkutnjaka s druge strane, žvačna sposobnost, te njihove potrebe u izgledu i funkciji su uglavnom zadovoljavajuće. Istraživanja su pokazala veliku razliku između profesionalne procjene potreba i subjektivne procjene tretmana, naročito kod starijih osoba. Tradicionalni koncepti liječenja su u mnogim slučajevima doveli do nepotrebno preopsežnog liječenja. Zdrava denticija je karakterizirana slijedećim biološkim kriterijima: nedostatak patoloških manifestacija, zadovoljavajuća funkcija, različitosti u obliku i funkciji i sposobnosti prilagodbe, tj. adaptivnom kapacitetu. Zato je kod kompenziranog SZLa moguće pacijenta samo pratiti, a intervenirati jedino ako se za to ukaže potreba, odnosno kad nastane nekompenzirani SZL. Kad je preostala denticija previše smanjena da osigurava zadovoljavajuću oralnu funkciju, vodilja bi trebala biti očuvanje alveolarne kosti i preostalih zuba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650446-0420 - Utjecaj protetskog rada i drugih faktora na stomatognati sustav i zdravlje (Čelebić, Asja, MZOS ) ( CroRIS)
065-0650446-0426 - Istraživanje estetike u stomatologiji (Baučić, Ivo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Ivo Baučić
(autor)
Maja Baučić-Božić
(autor)
Nikola Petričević
(autor)
Asja Čelebić
(autor)