Pregled bibliografske jedinice broj: 3445
Zasnivanje ugrađenih računalnih sustava sa smanjenom osjetljivošću na kvarove
Zasnivanje ugrađenih računalnih sustava sa smanjenom osjetljivošću na kvarove, 1996., doktorska disertacija, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb
CROSBI ID: 3445 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zasnivanje ugrađenih računalnih sustava sa smanjenom osjetljivošću na kvarove
(DESIGN OF EMBEDDED FAULT-TOLERANT COMPUTER SYSTEMS)
Autori
Hocenski, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
1996
Stranica
243
Mentor
Budin, Leo
Ključne riječi
ugrađena računala; toleriranje kvarova; topla pričuva; hladna pričuva; ubacivanje kvarova; sposobnost toleriranja kvarova; zasnivanje; mikroprocesor; mikroupravljač
(embedded computer; design; fault tolerance; standby; workby; fault injection; fault detection coverage; fault recovery coverage; microprocessors; microcontroller)
Sažetak
U ovome radu pozornost je posvećena zasnivanju i vrednovanju ugrađenih računalnih sustava koji toleriraju kvarove zasnovanima na mikroprocesorima i mikroupravljačima, čija je osnovna primjena u upravljanju manje složenim procesima u industriji. Opisana su neka osnovna svojstva i primjene ugrađenih računala.
Prikazan je model zasnivanja sustava i postupci tijekom zasnivanja. Posebno su predstavljeni sustavi koji toleriraju kvarove. Postavljeni su osnovni zahtjevi spram zalihosti u sustavu i predstavljeni oblici zalihosti, koji su upotrebljeni pri zasnivanju navedena dva prototipa sustava. Opisani su oblici ponašanja sustava koji toleriraju kvarove u slučaju pojave kvara. Predstavljeni su neki načini otkrivanja kvarova u sustavu.
Pouzdanosti sustava koji toleriraju kvarove je posvećena pažnja sa stanovišta predstavljenih sustava s trostukom modularnom zalihošću, hladnom i toplom pričuvom.
Primjer zasnivanja sustava s hladnom pričuvom predstavljen je modularnim mikroprocesorskim sustavom. Opisana je građa sklopovlja i programske podrške sa i bez zalihosti. Razmotren je normalan rad sustava i djelovanje ubačenih kvarova.
Mikroupravljački sustav koji tolerira kvarove predstavljen je kao primjer sustava s toplom pričuvom. Predstavljena je građa sustava i programske podrške za postizanje povećane raspoloživosti ili povećane sigurnosti.
Kao najprikladnija metoda za vrednovanje sposobnosti toleriranja kvarova i oporavka od kvarova ovih sustava izabrana je metoda s ubacivanjem kvarova. Načinjen je sustav za ubacivanje kvarova zasnovan na osobnom računalu s dodatnim sklopovljem, da bi se omogućilo automatizirano izvođenje ispitivanja i olakšala obrada rezultata. Kvarovi su izazivani ubacivanjem signala smetnje na sabirničke linije ispitivanog sustava.
Ispitivanja su obavljena na modularnom mikroprocesorskom sustavu za programsku podršku sa i bez zalihosti. Promatran je utjecaj vremena osvježavanja pričuve i periode budilice na broj otkrivenih kvarova i broj otkaza sustava.
Na osnovi prikupljenih rezultata ispitivanja načinjena je procjena sposobnosti toleriranja kvarova opisana parametrima za sposobnost otkrivanja kvarova i sposobnost oporavka od kvarova. Rezultati su pokazali znatno veću sposobnost toleriranja kvarova za programsku podršku sa zalihošću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika