Pregled bibliografske jedinice broj: 344427
Fenotipske osobine divljih svinja i križanaca s divljom svinjom
Fenotipske osobine divljih svinja i križanaca s divljom svinjom // 42. hrvatski i 2. međunarodni simpozij agronoma / Pospišil, Milan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007. str. 184-185 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 344427 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fenotipske osobine divljih svinja i križanaca s divljom svinjom
(Phenotype characteristics of wild boar and wild boar crossbreads)
Autori
Šprem, Nikica ; Treer, Tomislav ; Safner, Roman ; Florijančić, Tihomir ; Bradić, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
42. hrvatski i 2. međunarodni simpozij agronoma
/ Pospišil, Milan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2007, 184-185
Skup
42. hrvatski i 2. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.02.2007. - 16.02.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
divlja svinja; fenotipske osobine; Sus scrofa
(wild boar; phenotypic characteristics; Sus scrofa)
Sažetak
Populacija divljih svinja (Sus scrofa L.) u zadnjih petnaestak godina doživjela je veliku ekspanziju širom svijeta, a posebice u Europi i u Hrvatskoj. Nekoliko je osnovnih razloga prekobrojnosti na našem području, a to je prvenstveno prirodni trend populacije, neadekvatni zakonski propisi, obilna dodatna prihrana te promjena genetske strukture. Promjena genetske strukture divljih svinja u najvećoj mjeri javila se kao posljedica Domovinskog rata, kada su domaće pasmine svinja u većem broju ušle u većinu naših lovišta. Posljedica neželjenog križanja vidljiva je u pojavi fenotipski potpuno različitih životinja, promjeni vremena prasenja i smanjenju trofejne vrijednosti. Cilj ovog rada je utvrditi fenotipske osobine divljih svinja u državnom lovištu „ Prolom“ III/29, smještenom u brdsko-gorskom predjelu južno od grada Gline. Statistički su obrađeni podaci za 26 jedinki koje su grupirane u dvije fenotipske skupine: divlje svinje i križane divlje svinje. U svrhu procjene tjelesne razvijenosti, s odstrijeljenih divljih svinja istog dobnog razreda prikupljeno je osam vanjskih obilježja i devet morfometrijskih mjera. Rezultati vanjskih obilježja životinja pokazuju da su neke osobine identične za obje skupine (boja kože, položaj papaka), neke osobine se djelomično razlikuju (boja dlake i papaka, razvijenost nogu), dok se svojstva potpuno razlikuju za položaj ušiju. Velika signifikantna razlika utvrđena je i za svojstvo duljine dlake. Iz podataka za tjelesnu razvijenost divljih svinja vidljivo je da postoje signifikantne razlike između dviju skupina ispitivanih životinja. Velike signifikantne razlike pronađene su za sljedeća svojstva: duljina glave, uha i repa, visina prednje noge do vrha lopatice, te visina stražnje noge do preponskog prevoja i kuka. Iz dobivenih rezultata vidljiva je velika razlika u fenotipskim osobinama divljih svinja proizašlih iz neželjenog križanja s domaćim pasminama svinja. Zbog činjenice da divlja svinja u Hrvatskoj tradicionalno predstavlja vrlo atraktivnu i najbrojniju lovnu divljač kao i veliki potencijalni resurs u lovno-gospodarskom smislu, njeno očuvanje se i samo nameće.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Šumarstvo, Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782739-2746 - Biološki aspekti u slatkovodnom ribarstvu i lovstvu (Treer, Tomislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Nikica Šprem
(autor)
Tihomir Florijančić
(autor)
Tomislav Treer
(autor)
Roman Safner
(autor)