Pregled bibliografske jedinice broj: 342917
Sestrinstvo u Hrvatskoj – između vojnog i odvjetničkog modela
Sestrinstvo u Hrvatskoj – između vojnog i odvjetničkog modela // 7. konferencija medicinskih sestara s međunarodnim sudjelovanjem "Bioetika kao temeljna dimenzija suvremenog sestrinstva" : knjiga sažetaka / Kalauz, Sonja (ur.).
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2007. str. 73-73 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 342917 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sestrinstvo u Hrvatskoj – između vojnog i odvjetničkog modela
(Nursing in Croatia - between military and advocacy model)
Autori
Šegota, Ivan ; Brkljačić, Morana ; Sorta-Bilajac, Iva ; Rinčić Lerga, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
7. konferencija medicinskih sestara s međunarodnim sudjelovanjem "Bioetika kao temeljna dimenzija suvremenog sestrinstva" : knjiga sažetaka
/ Kalauz, Sonja - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2007, 73-73
Skup
Konferencija medicinskih sestara s međunarodnim sudjelovanjem "Bioetika kao temeljna dimenzija suvremenog sestrinstva" (7 ; 2007)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 10.05.2007. - 12.05.2007
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
bioetika; etika sestrinstva; modeli sestrinstva
(bioethics; nursing ethics; nursing models)
Sažetak
Etika sestrinstva sastavni je dio medicinske etike - bioetike koja se kao znanstvena disciplina bavi teorijskim i praktičnim moralnim pitanjima vezanim uz medicinu. Bioetika proučava ljudsko ponašanje u području znanosti o životu i očuvanju zdravlja s osobitim osvrtom na moralne vrijednosti i principe u biomedicini i zdravstvu. Sestrinstvo u posljednjih nekoliko desetljeća sustavno prerasta iz poluprofesije u profesiju, te se unutar tog procesa medicinska sestra izdiže u potpuno ravnopravnog, samostalnog i stručnog člana zdravstvenog tima. Niz je modela u sestrinstvu: model životnih procesa, model samoskrbi, prilagodbeni model, model bihevioralnih sustava, vojni model i odvjetnički model. Poznato je da je Florence Nightingle začetnica vojnog modela, utemeljivši ga na vojničkoj pokornosti sestre nadređenom, dakle liječniku te istovremene nadređenosti podređenom dakle, pacijentu. S druge pak strane, ranih se 70-ih godina prošlog stoljeća u SAD razvila ideja po kojoj bi medicinska sestra ponajprije trebala biti "pacijentov zastupnik", takozvani "odvjetnički model sestrinstva". Pod odvjetništvom se podrazumijeva zastupanje interesa i prava pacijenta u zdravstvenim ustanovama kako spram liječnika, tako i spram bolničke, odnosno zdravstvene birokracije uopće. Kombinacija dvaju navedenih modela realna je slika prakse u zdravstvenim ustanovama Republike Hrvatske. Cilj je okruglog stola na temu: "Sestrinstvo u Hrvatskoj - između vojnog i odvjetničkog modela" upravo poticaj promišljanju i problematiziranju spomenute kombinacije sestrinskih modela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka