Pregled bibliografske jedinice broj: 341606
Optimiranje tehnološkog procesa obrade otpadne vode u biljnim uređajima
Optimiranje tehnološkog procesa obrade otpadne vode u biljnim uređajima, 2008., doktorska disertacija, Poslijediplomski znanstveni studij Ekoinženjerstvo, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 341606 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimiranje tehnološkog procesa obrade otpadne vode u biljnim uređajima
(Optimization of waste water treatment process in constructed wetlands)
Autori
Anić Vučinić, Aleksandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Poslijediplomski znanstveni studij Ekoinženjerstvo, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
10.04
Godina
2008
Stranica
149
Mentor
Ružinski, Nikola
Ključne riječi
biljni uređaj s podpovršinskim tokom; obrada otpadne vode; biološki prokapnik s nategom
(subsurface constructed wetland; wastewater treatment; pulsating trickling filter)
Sažetak
Biljni uređaji su sustavi koji su projektirani i izgrađeni na temelju ideje korištenja prirodnih procesa pročišćavanja kakvi se odvijaju uz pomoć močvarne vegetacije, pratećih mikroorganizama i substrata koji učestvuju u pročišćavanju otpadnih voda. Maleni zahtjevi za energijom, ekološka prihvatljivost, niski zahtjevi pri vođenju sustava, podnošenje oscilacija u protoku, učinkovitost uklanjanja organskih tvari neke su od prednosti biljnih uređaja, a jedan od većih nedostataka je zahtjev za relativno velikom površinom pri malim opterećenjima u otpadnoj vodi. U sklopu ovog rada provedbom laboratorijskih ispitivanja šaržno punjenog biološkog prokapnika određena je veličina supstrata (16-32 mm) i amplituda oscilacije vode u biološkom prokapniku s nategom (0, 3 m). Projektiran je i izgrađen podpovršinski pilot biljni uređaj (Ivanja Reka) za nominalni protok od 0, 7 m3/d, na kojem su provedena terenska ispitivanja. Pilot biljni uređaj sastojao se od taložnika i tri paralelne linije. Svaka linija sadrži biološki prokapnik s nategom i dva serijski povezana bazena. Linija 1 i 2 bile su zasađene, dok je linija 3 bila nezasađena. Obradom otpadne vode u liniji 1, 2 i 3 pri protoku od 0, 7 m3/d postignute su visoke učinkovitosti uklanjanja svih razmatranih parametara (UST, BPK5, KPK, NH4-N, NO2-N, i PO4-P). Dvostrukim povećanjem protoka otpadne vode (1, 44 m3/d) u svim linijama povećala se učinkovitost uklanjanja većine praćenih parametara u odnosu na nominalni protok (0, 72 m3/d), što se može povezati s primjenom biološkog prokapnika s nategom na kojem je uklonjen visoki udio prisutnih otpadnih tvari. Daljnje povećanje protoka na 2, 88 m3/d imalo je za rezultat smanjenje učinkovitosti uklanjanja svih određivanih parametara zbog relativno kratkog nominalnog vremena zadržavanja (1, 2 dana). U pilot biljnom uređaju projektiranom prema literaturno korištenim projektnim parametrima, primjenom biološkog prokapnika s nategom kao predtretmana, moguće je dvostruko povećanja protoka, odnosno smanjenje nominalnog vremena zadržavanja otpadne vode u biljnom uređaju sa 4, 7 na 2, 5 dana bez smanjenja učinkovitosti rada uređaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1253092-3021 - Ekološka prihvatljivost i učinkovitost suvremenih postupaka u obradi voda (Ljubas, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb