Pregled bibliografske jedinice broj: 335885
Procjena rizika u profesionalnoj izloženosti citotoksičnim lijekovima
Procjena rizika u profesionalnoj izloženosti citotoksičnim lijekovima, 2007., doktorska disertacija, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 335885 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena rizika u profesionalnoj izloženosti citotoksičnim lijekovima
(The assessment of risks caused by occupational exposure to cytotoxic drugs)
Autori
Pavlica, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
04.04
Godina
2007
Stranica
246
Mentor
Kopjar, Nevenka
Ključne riječi
Citotoksični lijekovi; Izloženost; Rizik
(Cytotoxic drugs; Exposure; Risk)
Sažetak
Primjenom standarda propisanih od Europske unije i Europske udruge onkoloških ljekarnika, tijekom je 2004. i 2005. godine provedeno prvo istraživanje o rukovanju citotoksičnim lijekovima u hrvatskim medicinskim ustanovama radi utvrđivanja postojećega stanja i procjene rizika izloženosti citotoksičnim lijekovima. Rezultati istraživanja ukazuju na premalu, čak zanemarivu uključenost ljekarnika u poslove povezane s pripravom citotoksičnih lijekova te s farmakološkim liječenjem onkoloških bolesnika, kao i s razradom medicinskih postupaka i protokola liječenja, što je nužan preduvjet za bolje upravljanje rizicima. Zatečeno stanje ukazuje na nepotrebnu prisutnost rizika u gotovo svim fazama rukovanja citotoksičnim lijekovima. Postojeći rizici mogli bi se smanjiti boljom koordinacijom procesa priprave i primjene citotoksičnih lijekova, aktivnijim uključivanjem ljekarnika u onkološke timove i boljom informatizacijom. Nakon utvrđivanja vrsta najčešće primjenjivanih citotoksičnih lijekova procijenjeni su genotoksični učinci bleomicina, ciklofosfamida, cisplatine, docetaksela, doksorubicina, 5-fluorouracila, gemcitabina, irinotekana, paklitaksela i vinkristina u uvjetima in vitro, i to primjenom dvaju osjetljivih biomarkera: testa analize izmjena sestrinskih kromatida i mikronukleus-testa na ljudskim limfocitima periferne krvi. Rezultati testiranja pokazuju da se među citotoksičnim lijekovima "novije generacije" nalaze dva vrlo snažna citotoksična lijeka: paklitaksel i docetaksel, čiji se štetni učinci ne mogu dokazati primjenom testa SCE, dosada jedinoga biomarkera korištenog za procjenu profesionalne izloženosti citotoksičnim lijekovima u Hrvatskoj. Iz rezultata istraživanja proizlazi da bi se u većini hrvatskih medicinskih ustanova uz prostorna i tehnička ulaganja mogla uvesti centralizirana priprava citotoksičnih lijekova u prostorima ljekarne i pod nadzorom onkološkoga ljekarnika. Primjenom se centralizirane priprave citotoksičnih lijekova smanjuju rizici izloženosti osoblja, bolesnika i okoliša, čime se postiže izravna dobit. S obzirom na to da za citotoksične lijekove ne postoji stupanj izloženosti, koji bi se mogao smatrati sigurnim, potrebno je smanjiti rizik primjenom načela "smanjivanja na najmanju moguću mjeru", a za uspješno upravljanje rizicima rukovanje citotoksičnim lijekovima u medicinskim ustanovama nužno zakonski regulirati te provoditi redoviti nadzor radnoga okoliša i osoblja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
022-0222148-2137 - Genotoksičnost kemijskih i fizikalnih agensa prirodnog i antropogenog podrijetla (Kašuba, Vilena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb,
Klinika za tumore