Pregled bibliografske jedinice broj: 334911
Polianilin kao katodni materijal za elektrokemijske izvore struje
Polianilin kao katodni materijal za elektrokemijske izvore struje // XX. Jubilarni hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera – knjiga sažetaka / Vrsalović Presečki, Ana ; Findrik, Zvjezdana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2007. str. 279-279 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 334911 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Polianilin kao katodni materijal za elektrokemijske izvore struje
(Polyaniline As Cathodic Material For Electrochemical Energy Sources)
Autori
Mandić, Zoran ; Kraljić Roković, Marijana ; Pokupčić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XX. Jubilarni hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera – knjiga sažetaka
/ Vrsalović Presečki, Ana ; Findrik, Zvjezdana - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2007, 279-279
ISBN
978-953-6894-29-1
Skup
XX. Jubilarni hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.02.2007. - 01.03.2007
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
polianilin; elektrokemijski izvori struje
(polyaniline; electrochemical power sources)
Sažetak
Elektrokemijski izvori struje (EIS) imaju vrlo važnu ulogu u svim područjima ljudskih aktivnosti. Brzi razvoj elektroničkih uređaja te potreba zamjene fosilnih goriva alternativnim izvorima energije postavlja sve veće zahtjeve nad elektrokemijskim izvorima struje posebno sa stajališta gustoće energije i kapaciteta, stabilnost radnog napona te broja ciklusa punjenja i pražnjenja. Električki vodljivi polimeri su obećavajući elektrodni materijali za elektrokemijske izvore struje jer omogućavaju izradu baterija velike gustoće energije. Elektrokemijske reakcije punjenja i pražnjenja takvih elektroda odvijaju se u čvrstoj fazi uz izmjenu protu-iona što omogućava kompaktni dizajn malih dimenzija. Svrha ovog rada je istražiti svojstva polianilina kao katodnog materijala u primjeni za elektrokemijske izvore struje i to sa stajališta specifičnog kapaciteta i energije. Budući da je oksidacija i redukcija (punjenje i pražnjenje) polianilina praćena primanjem i otpuštanjem inertnog aniona iz elektrolita, očekuje se značajan utjecaj morfologije i poroznosti polianilina na svojstva koja su važna za primjenu u elektrokemijskim izvorima struje. Stoga su priređena i uspoređene karakteristike dva različita polianilinska sloja sa stajališta morfologije te se je na osnovu eksperimentalnih podataka odredilo koji od ta dva polianilinska sloja ima bolja svojstva za moguću primjenu u elektrokemijskim izvorima struje. Sinteza polianilinskih slojeva provedena je iz otopine anilina metodom cikličke voltametrije na elektrodi od grafitnog štapića. Porozni polianilinski sloj priređen je iz otopine anilina u 1M HClO4 osnovnom elektrolitu, a kompaktni polianilinski sloj iz otopine anilina u 1M NaClO4 osnovnom elektrolitu. Morfologija tako prireređenih slojeva određena je skenirajućom elektronskom mikroskopijom. Pražnjenjem polianilinskih elektroda, konstantnom strujom u dvoelektrodnom sustavu s cink anodom nađeno je da se tako konstruirani članci mogu podvrći velikom broju ciklusa punjenja i pražnjenja bez značajnog gubitka naboja. Dobiveni rezultati pokazuju da galvanski članak konstruiran od poroznog polianilina posjeduje za oko 7 puta veći specifični kapacitet i specifičnu energiju od galvanskog članka s kompaktnim slojem polianilina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252973-2576 - Temeljna i primijenjena istraživanja vodljivih polimera (Mandić, Zoran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb